Łojotok - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak się pozbyć łojotoku?

Ciemieniucha u niemowląt jest formą łojotokowego zapalenia skóry; źródło: medicallibraryonline.com Ciemieniucha u niemowląt jest formą łojotokowego zapalenia skóry; źródło: medicallibraryonline.com

Łojotok to przypadłość, która może być zaledwie nieprzyjemnym kosmetycznym problemem, ale nierzadko zatacza szersze kręgi, przekształcając się w bardzo uciążliwe łojotokowe zapalenie skóry lub trudny do leczenia trądzik. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i możliwie szybka reakcja. Łojotok można bowiem zwalczać w domu, naturalnymi metodami i to z bardzo wysoką skutecznością!


Łojotok w ujęciu ogólnym to stan, w którym gruczoły łojowe są zbyt aktywne i wydzielają zwiększone ilości łoju, zwanego również sebum. Łój jest skórze niezbędny, bowiem chroni ją przed wysychaniem i zapewnia jej…wodoodporność, z której zwykle nie zdajemy sobie nawet sprawy. Gruczoły łojowe obecne są na całym ciele poza dłońmi i podeszwami – stąd też częste problemy ze suchością skóry rąk i nóg. Największe ich zagęszczenie przypada jednak na skórę głowy, czoło, brwi, uszy, policzki oraz fałdy skóry, czyli obszary, gdzie łojotok daje się najbardziej we znaki.

Skąd się bierze łojotok?

Powodów, dla których gruczoły łojowe zaczynają wymykać się spod kontroli i produkują sebum w ilości, która szkodzi, a nie pomaga, może być wiele. Schorzenie częściej dotyka mężczyzn, bowiem istnienie wyraźny związek z podwyższonym poziomem androgenów, a występowaniem łojotoku. Oczywiście, kobiety również mają w organizmie niewielkie ilości męskich hormonów sterydowych, a te panie, u których dochodzi do zaburzeń hormonalnych, częściej cierpią na łojotok.

Poza tym winą za pojawianie się łojotoku obarcza się również stres, który choć dotyczy naszych emocji i myśli, w wydatny sposób przekłada się na wzrost innych sterydowych hormonów, np. kortyzolu. Ciekawostką i zapewne niespodzianką dla wielu z nas jest natomiast fakt, że występowanie łojotoku jest również pozytywnie skorelowane z niedoborami witamin w organizmie – konkretnie deficytem witamin A, B2, C, E i PP. Ponadto, okres upalnej i mroźnej pogody sprzyja zaostrzaniu symptomów, a wśród pacjentów zgłaszających się do dermatologa z łojotokowym zapaleniem częściej pojawiają się osoby cierpiące na AIDS oraz zaburzenia neurologiczne.

Jak rozpoznać łojotok?

Pierwszym symptomem łojotoku jest zwykle błyszcząca się skóra twarzy – obejmująca powierzchnię czoła, nosa, brody, a czasem także policzków. Z bliskiej odległości można zauważyć, że pory, przez które wydostaje się sebum, są powiększone, a wręcz zablokowane złogami. Włosy zaczynają się intensywnie przetłuszczać, a skóra głowy jest swędząca. Z czasem na obszarach dotkniętych zmianami pojawiają się również łuski, raczej jednak o charakterze tłustym niż suchym. Zaostrzony łojotok przybiera wreszcie także postać czerwonych plam, które mogą swędzieć i piec – szczególnie często pojawiają się one wokół ust, gdzie skóra ma kontakt ze śliną.


Łojotokowe zapalenie skóry u dorosłego mężczyzny; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy