Łupież - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak się pozbyć łupieżu?

Fot. dreamstime Fot. dreamstime

Każdy, kto kiedykolwiek borykał się z łupieżem wie, jak trudno jest ukryć ten problem przed światem. Na szczęście jest kilka sposobów na eliminację i powstrzymanie nawrotów łupieżu. Warto wypróbować te naturalne, ponieważ są nietoksyczne i nieinwazyjne, a jednocześnie skuteczne.


Jedno jest pewne – z łupieżem trzeba się rozprawić, bo nieleczony może prowadzić do rozwoju innych schorzeń skóry głowy. A ponadto bardzo szkodzi naszemu wizerunkowi. Białe płatki, osiadające ma kosmykach włosów i sypiące się na ramiona to widok nieciekawy i odrzucający. W dodatku świadomość, że tak właśnie się prezentujemy nie dodaje nam pewności siebie. Każde misterne uczesanie, makijaż i świetnie leżące ubrania są niewiele warte, gdy od pasa w górę okrasza nas łupież.

Łupież – skąd się bierze?

Łupież to powszechnie występujące schorzenie skóry, które objawia się jej intensywnym łuszczeniem. Głównym winowajcą tego stanu jest grzyb z rodziny drożdżaków, który bytuje na skórze naszej głowy i żywi się sebum, wydzielanym przez jej gruczoły łojowe. Rozwój kolonii drożdżaków Pytyrosporum ovale przebiega najszybciej u posiadaczy skóry przetłuszczającej się, cierpiących na łojotok. Im więcej sebum wydziela skóra, tym szybciej rozmnaża się grzyb i tym większe spustoszenie w postaci stanów zapalnych powoduje. Głowa pokrywa się wtedy warstwami odchodzącej skóry, która po złuszczeniu osiada na włosach pod postacią biało-żółtych płatków.

Taki łupież, zanim opadnie na nasze barki, ściśle trzyma się skóry i daje widoczne objawy stanu zapalnego. Nazywamy go łupieżem tłustym, ze względu na to, że ma swoje źródło w silnym łojotoku, a osiadające na włosach łuski są tłuste i wilgotne. O wiele powszechniejszy jest jednak łupież suchy (zwykły), powodowany łagodnym łojotokiem. Jego efektem są setki srebrzystobiałych drobinek łuszczącej się skóry, które spadają z głowy przy każdym odrzuceniu włosów w tył czy chociażby przeczesaniu ich palcami. Tego rodzaju łupież dosłownie sypie się z włosów, choć nie daje innych dostrzegalnych objawów stanu zapalnego. Symptomem odczuwalnym jest natomiast swędzenie skóry głowy.Łupież: kiedy się rozwija?


Poza grzybem drożdżopodobnym, wystąpienie łupieżu implikują takie czynniki jak: nasilony stres, przesuszenie włosów i skóry głowy, nadmierna stylizacja, niedostateczna higiena skóry głowy, dieta bogata w cukier, niekorzystne zmiany hormonalne czy osłabienie układu immunologicznego. Grzybicze podłoże schorzenia sprawia niestety, że łupieżem można się zarazić, tak jak każdą inną formą grzybicy. Ponadto łupież zwykły, w wyniku nasilenia się łojotoku, przekształca się czasem do postaci tłustej.Ludzka skóra głowy
Ludzka skóra głowy, obraz z mikroskopu skaningowego - By Horoporo (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy