Łuszczyca - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak się pozbyć łuszczycy?

Stres może tak znacząco wpływać na pojawienie i nasilenie się objawów łuszczycy Stres może tak znacząco wpływać na pojawienie i nasilenie się objawów łuszczycy. Fot. pixabay.com

Łuszczyca należy do chorób autoimmunologicznych, objawiających się przede wszystkim dotkliwymi zmianami skórnymi. Mówiąc skrótowo, to organizm atakuje sam siebie, prowadząc do bolesnych wysypek i drastycznego łuszczenia się skóry. Wbrew pozorom, problem ten nie jest rzadki – na łuszczycę chorują 2-3 osoby na 100, co daje razem nawet 150 milionów ludzi na całym świecie.


Na łuszczycę najczęściej zapadają ludzie młodzi - w wieku od 15 do 25 lat. Mechanizm jest zaskakująco prostu – oto bowiem zamiast odnawiać komórki skóry w kilkutygodniowym cyklu, organizm zaczyna je produkować w przyspieszonym, dziennym tempie, co objawia się powstawaniem charakterystycznych łusek. Najpierw na skórze uwidaczniają się czerwone plamy, które mogą pękać i krwawić, a w nich rozwijają się srebrzyste łuski. Zmiany najczęściej umiejscowione są na stawach, zwłaszcza łokciach i kolanach, ale z czasem mogą zająć nawet 80 proc. powierzchni ciała!

Chorzy nie tylko cierpią ze względów estetycznych, ale także narzekają na intensywny świąd i podrażnienie skóry. Nasilenie objawów jest najczęściej bardzo zmienne – po okresach całkowitego nawet ustąpienia zmian dochodzi do drastycznego zaostrzenia stanu.

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca nie jest tak naprawdę jedną chorobą, ale raczej ogólną kategorią zmian skórnych związanych z zaburzeniami systemu odpornościowego. W zależności od przebiegu i objawów wyróżnia się jednak sześć rodzajów łuszczycy, a każda wymaga nieco innego traktowania:
  • łuszczyca zwykła (tzw. plackowata) – najczęstsza postać występująca u ponad 90 proc. pacjentów;
  • łuszczyca kropelkowata – objawiająca się drobnymi grudkami, najczęściej pojawiająca się u ludzi bardzo młodych;
  • łuszczyca odwrócona - z czerwonymi łuskami pojawiającymi się najczęściej w owłosionych miejscach, typowa dla ludzi starszych;
  • łuszczyca krostkowa – z krostkami wypełnionymi ropą i zaczerwienieniem wokół;
  • łuszczyca skóry głowy;
  • łuszczyca paznokci.Czerwone zmiany skórne będące objawami łuszczycy; źródło: pixabay.comwykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy