Majeranek przyprawa - właściwości, działanie i zastosowanie majeranku

MAKY_OREL // via Pixabay Majeranek, fot. MAKY_OREL // via Pixabay

Majeranek bywa nazywany lebiodką lub mariolką i namiętnie myli się go z oregano. Tymczasem jest to dość wyjątkowa przyprawa, zajmujące ważne miejsce w ziołolecznictwie i w kulinariach. Polakom majeranek kojarzy się głównie z żurkiem i grochówką, ale kuchnia śródziemnomorska, dysponuje całą masą przepisów z majerankiem w tle. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o majeranku!


Stary, dobry majeranek

Majeranku używa się od czasów starożytnych, kiedy to służył nie tylko jako przyprawa, ale też lek na wiele doprawdy różnorakich dolegliwości. Za jego pomocą likwidowano obrzęki skóry, choroby dróg oddechowych, kamienie na nerkach, zatrucia, a nawet uspokajano drgawki. Obecnie nadal stosujemy majeranek jako ziele wspomagające leczenie, ale w nieco mniejszym zakresie. Przynosi ulgę m.in. przy katarze i zapaleniu zatok, a także łagodzi kaszel. Z drugiej strony jest skutecznym remedium na bóle brzucha, kolki i niestrawności. Zawiera witaminę A, C, P oraz witaminy z grupy B, a nawet  minerały takie, jak wapń, potas, cynk, fosfor i magnez. Zastosowanie w medycynie naturalnej znalazł głównie dzięki olejkom eterycznym, garbnikom oraz przeciwzapalnym terpenom.

W kulinariach i w ziołolecznictwie stosuje się przede wszystkim świeże lub suszone liście majeranku. Co ciekawe, pochodzi z rodziny jasnowatych, czyli z tej samej, do której należy też oregano. Rośliny te bardzo często myli się ze sobą – obie mają drobne, całobrzegie i intensywnie zielone listki, które po wysuszeniu i rozdrobnieniu prezentują się bardzo podobnie. Tak majeranek, jak i oregano bywają też nazywane lebiodką, co wskazuje na ten sam rodzaj w systematyce. Ziółka te najłatwiej rozróżnić w okresie kwitnienia. Majeranek wypuszcza jaśniejsze, bladoróżowe kwiaty, natomiast oregano kwitnie w zdecydowanie bardziej intensywnych kolorach, od intensywnego różu po fiolet.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy