Mały drink chroni przed kamieniami żółciowymi

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

Umiarkowane spożywanie alkoholu chroni przed kamicą żółciową. Jak wykazały prowadzone przez 10 lat badania z udziałem 25 000 kobiet i mężczyzn, u osób które piją rozsądnie ryzyko kamicy żółciowej spada o jedna trzecią. Brytyjskie badania zostały ogłoszone podczas dorocznego zjazdu gastroenterologów w Chicago."Umiarkowane ilości" to zdaniem Brytyjczyków dwa standardowe drinki - odpowiednik 8 gramów czystego alkoholu etylowego. Szklanka wina odpowiada 3 jednostkom, kieliszek wina 125 ml – jednej jednostce, ponadpółlitrowy kufel piwa – zależnie od gatunku – dwóm albo trzem jednostkom, 25- mililitrowy kieliszek 40- procentowego alkoholu to jedna jednostka.

Choć kamica żółciowa to bardzo pospolite schorzenie (występuje u co trzeciej kobiety i co szóstego mężczyzny), jej objawy i powikłania występują tylko w 30 procentach przypadków. Kamicy sprzyjają ciąża, otyłość, nagła utrata wagi i niektóre leki.

Korzystne działanie alkoholu wynika z tego, że zmniejsza poziom cholesterolu w żółci. Cholesterol jest odpowiedzialny za powstawanie większości kamieni żółciowych.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl

Zobacz także

Alkohol przeciw nowotworom?przeciw nowotworom?
Pasaż zakupowy