Męczennica (Passiflora) – właściwości, działanie i zastosowanie męczennicy

Męczennica to roślina o niezwykłej symbolice. Jej nazwę ukuli hiszpańscy misjonarze, którzy w XVI w. przybyli do Ameryki Południowej szerzyć wiarę chrześcijańską. Niezwykłe kwiaty gatunku Passiflora okazały się dla nich doskonałą inspiracją i niemal znakiem z niebios. Męczennica przez misjonarzy nazwana została „Kwiatem pięciu ran” (po hiszpańsku: La Flor de las cinco Llagas), a poszczególne części jej fizjonomii miały odzwierciedlać pasję Chrystusa.Męczennica cielista; źródło: WikipediaMęczennica cielista; źródło: Wikipedia

I tak płatki i działki kielicha miały symbolizować dziesięciu uczniów Jezusa (bez Judasza i Piotra), kolorowa korona kwiatowa koronę cierniową, pięć pręcików identyfikowano jako rany Chrystusa, zaś rozrastające się na boki wąsy pnącza stały się w misjonarskiej wyobraźni biczami. Trudno się dziwić, że gdy męczennica dotarła w końcu do Europy była już z góry otaczana czcią i podziwem, a jej lecznicze właściwości nie były dla nikogo zaskoczeniem.

Męczennica okiem botaników


Jako pierwszy męczennicę zaklasyfikował Karol Linneusz w 1745 r., opisując 22 gatunki należące do rodzaju Passiflora. Dziś możemy śmiało skorygować teorię wielkiego botanika, bowiem na świecie istnieje ok. 400 - 500 gatunków męczennicy. Ich wspólną cechą jest charakter pnący – długie pędy rozrastają się intensywnie za pomocą wąsów czepnych i mają tendencję do drewnienia.

Popularna męczennica cielista (Passiflora incarnata) jest wręcz rośliną inwazyjną, która bez kontroli staje się chwastem. Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim kwiaty passiflory – sięgające nawet 8 cm w średnicy i odznaczające się wyjątkowo fantazyjną budową złożoną z pięciodziałkowego kielicha, pięciopłatkowej korony oraz okółków przyjmujących postać kolorowych nitek. Całość wygląda niczym dzieło szalonego artysty!

Dziś męczennica jest powszechnie zadomowiona na obszarze południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, w Ameryce Południowej oraz Azji. W Europie jest zaledwie botaniczną ciekawostką, uprawianą głównie w szklarniach.


Owoc męczennicy jadalnej – marakuja; źródło: Wikipedia
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy