Mięta pieprzowa – właściwości, działanie i zastosowanie mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa odstrasza komary i mszyce i ma wiele zastosować w naszej kuchni. Fot. pixabay.com Mięta pieprzowa odstrasza komary i mszyce i ma wiele zastosować w naszej kuchni. Fot. pixabay.com

Mięta pieprzowa to bardzo popularna roślina zielarska, która charakteryzuje się orzeźwiającym smakiem i aromatem. Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych na świecie, a lista zastosowań mięty w tradycyjnej medycynie jest bardzo długa. Praktyczne zastosowanie mięty pieprzowej sprawia, że w każdym domu czy ogrodzie, powinno znaleźć się miejsce na jej uprawę.


Rodzaj mięta (Mentha) zaliczany jest do roślin jasnotowatych. Obejmuje 30 różnych gatunków i mieszańców. Uznaje się, że mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) pochodzi z Anglii. Powstała jako krzyżówka mięty długolistnej, nadwodnej i okrągłolistnej (Mentha  longifolia  x Mentha  rotundifolia x Mentha aquatica). Obecnie jest uprawiana w wielu rejonach na świecie ‒ spotkać ją można w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Do Polski mięta pieprzowa przywędrował po pierwszej wojnie światowej.

Mięta ‒ kochanka Hadesa

Nazwa mięta wywodzi się z mitologii greckiej, od imienia nimfy Mintho, która była kochanką Hadesa. Jego zazdrosna żona, Persefona, prześladowała swoją rywalkę. Dlatego bóg podziemnego świata zmarłych zamienił kochankę Mintho w krzak mięty, aby uratować ją przed zemstą zawistnej małżonki.

Mięta pieprzowa ma długą historię. Miętę wykorzystywali już starożytni Grecy, Rzymianie, Persowie. Pierwszy zapis dotyczący tego zioła pochodzi z Papirusa Ebersa, gdzie wymieniana jest jej przydatność do mumifikacji zwłok. Pliniusz zalecał napar z mięty jako środek łagodzący migrenę. Jego uczniowie nosili wianki z mięty, gdyż uważali, że jej zapach oczyszcza umysł. W średniowieczu, benedyktyni spożywali napary z mięty, by wzmocnić barwę głosu. Św. Hildegarda przypisywała mięcie właściwości lecznicze przy problemach z układem pokarmowym i moczowym.

Mięta pieprzowa w ogrodzie

Dlaczego warto posadzić miętę pieprzową w ogrodzie? Zioło to nie tylko odstrasza komary i mszyce, ale znajdzie także wiele zastosować w naszej kuchni. Mięta pieprzowa jest rośliną wieloletnią, która dobrze toleruje przymrozki, susze i powodzie. Jedynym warunkiem gwarantującym powodzenie w uprawie ziela jest wysadzenie mięty do gleby żyznej i wilgotnej. Sadzonki  mięty pieprzowej sadzimy wprost do gruntu na początku wiosny lub wczesną jesienią. Mięta pieprzowa bardzo dobrze rozkrzewia się, a ze względu na znaczną ekspansywność, należy ją oddzielać od innych roślin gdyż może je zagłuszać. Ziele mięty powinno być ścinane w okresie pojawiania pąków kwiatowych, co gwarantuje wysoki plon i najwyższą zawartość olejku w surowcu. Zebrany surowiec suszymy w przewiewnym miejscu w temperaturze 30-50 st. C.


Mięta pieprzowa jest rośliną łatwą w uprawie. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy