Miłorząb japoński (ginko biloba) – właściwości, działanie i zastosowanie miłorzębu japońskiego

liście miłorzębu japońskiego liście miłorzębu japońskiego, fot. pixabay.com

Miłorząb japoński, znany też pod nazwą ginko biloba, to niezwykłe drzewo posiadające prozdrowotne właściwości. Wokół miłorzębu japońskiego nagromadziło się wiele legend i ciekawych historii. To właśnie w Chinach odkryto jego ogromną moc i zastosowania w medycynie niekonwencjonalnej. Warto przyjrzeć się jej bliżej, gdyż miłorząb japoński nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także interesującą historię.


Trochę o historii miłorzębu japońskiego

Mimo, że nazwa pozornie wskazuje pochodzenie tego drzewa, to tak naprawdę wywodzi się ono z innego azjatyckiego kraju, a mianowicie z Chin. Właściwości lecznicze miłorzębu były znane i wykorzystywane przez Chińczyków już prawie 5 tys. lat temu! Miłorząb japoński jest nazywany także „drzewem dziadka”, ponieważ dopiero wnuki czerpią korzyści z nasion drzewa posadzonego przez dziadka (nasiona tworzą się dopiero po około 40-stu latach).

Z miłorzębem japońskim wiąże się bogata i ciekawa symbolika - witalności, nadziei i braterstwa. Na całym kontynencie azjatyckim drzewa te sadzone są przy świątyniach i klasztorach buddyjskich oraz taoistytcznych. Azjaci uznają je za święte drzewo i otaczają je szczególnym kultem. Według podań chińskiej religii, w liściach miłorzębu japońskiego znajduje się sok zapewniający nieśmiertelność, dlatego używa się  ich jako talizmanów oraz surowic leczniczych na wiele dolegliwości zdrowotnych. 

Pierwsze tego typu drzewa pojawiły się na Ziemi ponad 270 mln lat temu! W niezmienionej postaci przetrwały do dnia dzisiejszego, dlatego też miłorząb japoński uznaje się za najstarsze drzewo na świecie. Karol Darwin zachwycony cudownymi właściwościami miłorzębu nazwał go żywą skamieniałością.

Miłorząb japoński wymarł w Europie podczas ostatniej epoki lodowcowej. Dopiero w 1712 roku niemiecki lekarz i botanik Engelbert Kaempfer sprowadził miłorząb na Stary Kontynent sadzonki z Azji.

W Polsce miłorząb uprawiany jest w parkach, zieleni miejskiej i w domowych ogrodach. Najczęściej jest sadzony jako soliter w specjalnie wyznaczonych miejscach. Na rynku dostępnych jest wiele polskich odmian takich jak „Bolesław Chrobry”, „Mieszko I” czy „Przemysław II”. Co ciekawe, pierwszy polski miłorząb został posadzony 1723 roku w ogrodzie przypałacowym w Łańcucie – dzisiaj mierzy ponad 20 metrów. Ciekawostką jest, że pierwsze rośliny, które wyrosły w Hiroszimie po eksplozji bomby atomowej to właśnie pędy miłorzębu japońskiego.


Miłorząb japoński, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy