Mirt zwyczajny – właściwości, działanie i zastosowanie mirtu zwyczajnego

Kwiat mirtu zwyczajnego; źródło: pixabay.com Kwiat mirtu zwyczajnego; źródło: pixabay.com

Mirt zwyczajny wcale nie jest taki zwyczajny! Kwiaty mirtu zwyczajnego symbolizują miłość i nadzieję i są tradycyjnym elementem ślubnych bukietów w angielskiej rodzinie królewskiej, sięgającym czasów królowej Wiktorii. Źródła historyczne wskazują też, że już starożytni Grecy i Rzymianie darzyli ukwiecone gałązki mirtu zwyczajnego wielką estymą – według relacji Owidiusza, sama bogini Wenus wynurzyła się ponoć z morskiej piany całkiem naga, trzymając gałązkę pięknego, ale i niezwykle użytecznego mirtu zwyczajnego.


Myrtus communis to wiecznie zielony krzew pochodzący z regionu Morza Śródziemnego. Nie przekracza zwykle 2 metrów wysokości i odznacza się bardzo zwartą kompozycją – gęste odgałęzienia pokryte są średniej wielkości, owalnymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni, które nigdy nie opadają. Na przełomie kwietnia i maja krzewy pokrywają się drobnym, ale bardzo licznym białym kwieciem o upojnym, słodkim zapachu, który przez stulecia uważany był za potężny afrodyzjak. W ciągu lata z kwiatów rodzą się owoce – ciemnogranatowe jagody o nieco wydłużonym kształcie, przypominające owoce jałowca.

W Polsce mirt zwyczajny uprawiany jest jedynie jako roślina doniczkowa, dorastająca do 1 m, którą latem można, a nawet należy, wynosić na świeże powietrze. Roślina uwielbia słońce i kwaśne podłoże, ale nie znosi przeciągów i przesadzania. Najlepiej sadzonki umieszczać więc od razu w większych donicach, z odpowiednią dawką zakwaszającego torfu, i trzymać w zaciszu, czy to w domu, czy w ogrodzie. Nawet w doniczkowej uprawie mirt będzie owocował, dostarczając ciekawych w smaku i zdrowych jagód.

W krajach południowej Europy mirt jest popularnym krzewem ozdobnym, z którego tworzy się pachnące żywopłoty i wykorzystuje jako pachnący soliter na zagonie. Współcześnie mirt uprawia się również na plantacjach dla celów kulinarnych i medycznych, a czołowymi producentami są Izrael oraz Sardynia.

Mirt w medycynie ludowej

Od czasów starożytnych liście i owoce mirtu zwyczajnego uważane były za cenny surowiec leczniczy. Egipcjanie wykorzystywali je do leczenia zaburzeń systemu nerwowego, podczas gdy w starożytnym Rzymie mirt był panaceum na schorzenia układu moczowego. Źródła historyczne wskazują, że wiedza o uzdrawiających właściwościach rośliny sięgała od Północnej Afryki po Półwysep Apeniński, a do najpowszechniejszych zastosowań należało leczenie trądziku i innych chorób skóry. W Turcji herbata z mirtu podawana jest od dekad diabetykom jako sposób na obniżenie poziomu glukozy we krwi.


Plantacja mirtu, fot. Wikimedia.org
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy