Mlecz czy nie mlecz? Jak odróżnić mniszek lekarski od mlecza?

Dmuchawce Autor: domeckopol // via Pixabay Dmuchawce Autor: domeckopol // via Pixabay

Mniszek lekarski i mlecz są do siebie łudząco podobne. Większość z nas, widząc na łące intensywnie żółte kwiaty, otoczone ząbkowanymi listkami, bez namysłu uzna je za mlecze. Tymczasem mogą to być mniszki. Która z tych roślin ma właściwości lecznicze i jak je rozróżnić?Zarówno mniszek lekarski (Taraxacum officinale), jak i mlecz (Sonchus arvensis L.) pochodzą z rodziny astrowatych. Mniszek lekarski to roślina dobrze znana zwolennikom medycyny naturalnej i stosowana w niej od wieków. Bywa określana rozmaicie. Niektórzy nazywają ją kaczeńcem, podróżnikiem, popią główką czy pąpawa, inni znają takie tytuły jak niewieścia lub męska stałość, mlecznica, a także, co brzmi znacznie mniej urokliwie, świński pysk. A jednak znakomita większość z nas utożsamia mniszek lekarski właśnie z mleczem, choć to drugie określenie przynależne jest innej roślinie. Nic jednak dziwnego, że mlecz notorycznie mylimy z mniszkiem. Oba gatunki porastają podobny typ terenów, mianowicie łąki, tereny trawiaste, zarośla, nieużytki, miedze i rowy. Co więcej jako samosiejki występują na nich nadzwyczaj gęsto.
Mimo tych wielu podobieństw mlecz nie może się jednak równać mniszkowi. Ten pierwszy to pospolity, niejadalny chwast. Drugi natomiast ma wiele pożytecznych cech.

Leczy mniszek, lecz nie mlecz

Mniszek lekarski, jak sama nazwa wskazuje, posiada właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. W medycynie naturalnej wykorzystuje się wszystkie elementy tej rośliny, od korzenia po kwiaty. Czasami potrzebne są świeże liście lub korzenie, najczęściej jednak poszczególne elementy rośli po zbiorze suszy się w suszarni lub w warunkach naturalnych, by mogły potem służyć jako surowiec do przygotowywania zdrowotnych naparów. Najwięcej leczniczych substancji skoncentrowanych jest w korzeniach mniszka.

Po mniszek warto sięgać w razie kłopotów z funkcjonowaniem układu trawiennego. Stymuluje on bowiem wydzielanie żółci i soków żołądkowych oraz wspomaga wątrobę. Mniszek poprawi ponadto pracę nerek (jest moczopędny) oraz krążenie, oczyści krew i zadziała przeciwwirusowo.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy