Mleko kokosowe ‒ właściwości, skład i zastosowanie mleka kokosowego

pixabay.com pixabay.com

Mleko kokosowe rozpieszcza podniebienie i korzystnie wpływa na nasz organizm. Ten mleczno-orzechowy płyn łączy w sobie smak, powszechność i właściwości zdrowotne. Nic zatem w tym dziwnego, że mleko kokosowe zaliczane jest do superpokarmów, które cieszą się coraz większą popularnością.


Miąższ, woda, mleko czy olej ‒ ludzie od wieków korzystali z dobrodziejstw kokosa. Włochaty orzech ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, a przez Azjatów nazwany jest za symbol płodności. Nie bez powodu słowo ,,kokos’’ w sanskrycie brzmi  kalpa vriksha i oznacza ,,drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”.

Z kokosa pozyskujemy wartościowe produkty mające wszechstronne zastosowanie w kuchni, medycynie, kosmetyce, a nawet przemyśle. Mleko kokosowe pozyskiwane jest poprzez wyciskanie dojrzałego miąższu kokosów. Posiada biały, mleczny kolor, kremową konsystencję, bardzo delikatny smak oraz intensywny aromat. Oprócz zalet kulinarnych mleko kokosowe może pochwalić się bogatymi właściwościami zdrowotnymi. Mleko kokosowe jest źródłem cennych wartości odżywczych – dostarcza naszemu organizmowi potężną dawkę zdrowia i energii. W mlecznym płynie znajdziemy wodę, białka, zdrowe tłuszcze, węglowodany, wapń, żelazo, magnez, mangan, potas, cynk, witaminę C, witaminy z grupy B, niacynę, kwas foliowy i błonnik.

Zdrowe tłuszcze  

Mleko kokosowe jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych (mleko kokosowe zawiera od 17 do 24 proc. tłuszczu). 
Woda kokosowa a mleko kokosowe
Wbrew powszechnemu przekonaniu sok w świeżym kokosie to nie mleczko kokosowe. Ten czysty, słodkawy płyn nazywany jest wodą kokosową lub sokiem kokosowym. Mleczko kokosowe to sok wyciskany z miąższu kokosa
Na szczęście są to kwasy, które różnią się od tych występujących w oleju palmowym, tłuszczach zwierzęcych czy margarynie. W mleku kokosowym znajdziemy średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które organizm matabolizuje zupełnie inaczej, niż nasycone kwasy zawarte w tłuszczu zwierzęcym. Organizm zamiast magazynować kwasy tłuszczowe kieruje je bezpośrednio do wątroby, gdzie zamieniane są w energię. Nie powoduje to ani skoku poziomu „złego” cholesterolu, ani odkładania się tłuszczu w tkankach.

„Tłuszcze nasycone MCT (średniołańcuchowe) zawarte w kokosie łatwo się spalają, do ich strawienia organizm nie potrzebuje bowiem ani lipazy trzustkowej ani żółci, stąd też stanowią dla organizmu szybkie źródło energii, co powszechnie jest wykorzystywane w diecie sportowców, są też dobrym źródłem tłuszczu dla wegetarian. Kwasy MCT stosowane są też w żywieniu wcześniaków” – przekonuje Justyna Marszałkowska-Jakubik z Centrum Dietetycznego Prolinea.

Ponadto wykazano, że kwasy tłuszczowe występujące w mleku kokosowym normalizują poziom lipidów we krwi, chronią przed skutkami nadmiernego spożycia alkoholu i wzmacniają przeciwzapalną odpowiedź organizmu.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy