Mleko krowie – właściwości, skład i zastosowanie mleka krowiego

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Tradycja picia mleka krowiego jest w naszym kraju głęboko zakorzeniona. Każde dziecko wie, że szklanka tego napoju to synonim zdrowych zębów i mocnych kości. Z raportu CBOS (2014) wynika, że aż 50% Polaków spożywa produkty mleczne przynajmniej raz na dobę. Mimo to, ostatnimi czasy wokół picia mleka krowiego narasta coraz więcej kontrowersji. Do zagorzałych przeciwników tego napoju należą głównie weganie i osoby z nietolerancją laktozy. Ich zdaniem mleko krowie jest zbędnym elementem diety ludzkiej. Gdzie zatem leży prawda? Czy picie mleka zapewnia nam zdrowie, czy - wręcz przeciwnie - przyczynia się do pogorszenia samopoczucia?


Mleko krowie stanowi wydzielinę gruczołu mlekowego dorosłej samicy domowego bydła. Pojawia się ona w okresie laktacji i jest powszechnie stosowana jako produkt spożywczy przeznaczony dla ludzi. Dietetycy uwzględniają mleko krowie w piramidach żywienia, zalecając spożycie od 2 do 4 szklanek tego napoju dziennie. Obecnie jednak pojawia się coraz więcej przeciwników bogatej w produkty mleczne diety, którzy uważają, że są one przyczyną wielu chorób i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. Na czym tak naprawdę polega kontrowersyjność mleka krowiego w diecie człowieka?

Długa tradycja picia mleka

Ludzie od wieków spożywają mleko zwierzęce. Historia tego napoju jako produktu obecnego w naszej diecie sięga epoki neolitu, kiedy to udomowiono bydło, owce i kozy. Zgodnie z danymi naukowców z University College w Londynie, picie mleka stało się powszechne u mieszkańców współczesnej Europy ok. 7,5 tysięcy lat temu. Jego zwolennicy uważają, że dzięki hodowli krów uzyskaliśmy dostęp do niezwykle odżywczego napoju.
Moim zdaniem
Czy picie mleka krowiego jest zdrowe?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy