Mleko ośle - właściwości, skład i zastosowanie mleka oślego

mleko ośle - zdrowie, właściwości. Fot. pixabay.com

We Włoszech istnieją farmy ośle produkujące mleko ośle ściśle na potrzeby pediatryczne – dla noworodków i starszych dzieci uczulonych na mleko krowie. I nie jest to pomysł nowy…


Do XIX wieku w Anglii mleko ośle było cenionym substytutem mleka matki i jego sprzedaż utrzymywała się na stale wysokim poziomie. Także starożytni Grecy i Rzymianie karmili nim swoje dzieci, a Hipokrates uważał je za cudowny nektar leczący nawet krwawienia z nosa. Gdy francuski król, Franciszek I, rozchorował się poważnie z wyczerpania i nadmiaru stresu, lekarz z Konstantynopola postawił władcę na nogi, pojąc go właśnie mlekiem oślicy. Nawet papież Franciszek wspomina, że jako mały chłopiec karmiony był drogocennym mlekiem i nadal pozostaje jego wielkim fanem.

Kłopot z oślicą

Produkcja mleka oślego napotyka jednak zasadnicze trudności, które sprawiają, że rynkowa cena napoju jest tak wysoka. Historia hodowli osłów liczy sobie co prawda ponad 4,5 tysiąca lat, ale zwierzęta były głównie wykorzystywane jako siła pociągowa i środek transportu. Z tego względu mięso ośle było w wielu kulturach uważane za tabu i nawet dzisiaj w krajach słynących z wędliniarstwa, takich jak Francja czy Włochy, ośle kiełbasy są zaledwie niszą. Z mlekiem sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bowiem oślice zachodzą w ciążę rzadziej niż krowy, mają tylko dwa sutki, jedno młode i karmią zaledwie sześć miesięcy po porodzie. W efekcie, w porównaniu z krową, która dziennie daje nawet 40 litrów mleka, samica osła produkuje maksymalnie dwa litry dziennie.
W Europie istnieją wprawdzie farmy specjalizujące się w hodowli osłów, ale ich wydajność nie ma porównania z farmami krowimi czy nawet kozimi, a znaczna część produkcji przeznaczona jest na potrzeby przemysłu kosmetycznego.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do mleka krowiego czy koziego, mleka oślicy nie poddaje się pasteryzacji. Nie zawiera ono bowiem żadnych bakterii i nadaje się bezpośrednio do spożycia. A spożywać je warto…
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy