Młody jęczmień - właściwości, działanie i zastosowanie młodego jęczmienia

Ekstrakt z młodego jęczmienia zawiera 11 razy więcej wapnia niż mleko krowie. Fot. pixabay.com Ekstrakt z młodego jęczmienia zawiera 11 razy więcej wapnia niż mleko krowie. Fot. pixabay.com

Pod względem odżywczym młody jęczmień zbliżony jest do liściastych zielonych warzyw. Młody jęczmień stanowi skoncentrowane źródło najważniejszych witamin i minerałów. W tej młodej trawie znajdziemy też wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, których ludzki organizm sam wytworzyć nie potrafi i trzeba dostarczyć je z pożywieniem. Zdaniem prekursora nauki o właściwościach odżywczych młodych zbóż, dr Chaarlesa Schnabela, młody jęczmień może być najtańszym i najlepszym źródłem witamin w diecie człowieka.


Jęczmień jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, ale badania nad wyjątkowymi właściwościami tej trawy liczą sobie mniej niż sto lat. Propagatorem spożywania trawy był Charles F. Schnabel. A wszystko zaczęło się od kur. Doktor zauważył, że zwierzęta te z jakiegoś powodu wybierają raczej młodsze niż starsze pędy zbóż. Zaczął analizować pokarm preferowany przez swoje stado i sformułował wnioski, które stały się fundamentem dzisiejszej wiedzy o wyjątkowych właściwościach młodego jęczmienia.

Co odkryto

Zauważono, że młode zboża osiągają swój szczyt pod względem zawartości substancji odżywczych tuż przed fazą intensywnego rozwoju. Jednocześnie spostrzeżono, że zwierzęta żywiące się trawą, nigdy nie wybierają pędów będących w późniejszych fazach rozwojowych, jeśli mają do wyboru młodsze części rośliny. Zwierzęta instynktownie wyszukują młode pędy, czyli najcenniejsze pod względem odżywczym. Z kolei rośliny celowo gromadzą wszystkie najcenniejsze substancje odżywcze w młodych pędach, ponieważ … chronią się w ten sposób przed definitywnym unicestwieniem. W tej wczesnej fazie rozwoju ścięta przez człowieka czy zwierzę roślina ma bowiem szansę odrosnąć i wypuścić nowe pędy. Później już nie. Dlatego właśnie w okresie, w którym trawy mają szansę na „drugie życie”, młode pędy zbóż wabią zwierzęta większą ilością substancji odżywczych, „odciągając” je od bardziej dojrzałych roślin.

Pod względem odżywczym młody jęczmień zbliżony jest do liściastych zielonych warzyw. Stanowi skoncentrowane źródło prawie trzech tuzinów witamin i minerałów. Znajdziemy w nim witaminy - witamina A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E i K oraz kwas foliowy (witaminę B9) i kwas pantotenowy (witaminę B5). Zawiera minerały takie jak wapń, żelazo, potas, magnez, sód i fosfor, a także chlorofil, błonnik i enzymy. W niewielu innych roślinach znajdziemy też wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, których ludzi organizm sam wytworzyć nie potrafi i trzeba dostarczyć je z pożywieniem. Zdaniem prekursora nauki o właściwościach odżywczych młodych zbóż, dr Chaarlesa Schnabela, mogą być one najtańszym i najlepszym źródłem witamin w diecie człowieka.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy