Mniszek lekarski (mlecz) - właściwości, działanie i wartości odżywcze mniszka lekarskiego

http://vegeluv.org http://vegeluv.org

Panoszy się wszędzie! Pospolicie porasta trawniki, łąki, pobocza dróg i ugory. Mniszek lekarski, przez wielu ogrodników uważany za uciążliwy chwast, ma wiele zalet i uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych roślin lekarskich. Sezon na mniszek lekarski w pełni, więc zastanówmy się co dobrego możemy wyciągnąć z popularnego mlecza.


Mlecz, dmuchawiec, mniszek lekarski lub pospolity (Taraxacum officinale, syn. Taraxacum vulgare) należy do rodziny astrowatych i powszechnie porasta nieużytki, łąki i pobocza dróg. Krajem pochodzenia mniszka lekarskiego jest prawdopodobnie Grecja.

Sok z mniszka lekarskiego, czyli popularnego mleczu, znany był już starożytnym Grekom. Został doceniony w X wieku, kiedy to arabski lekarz Avicenna stosował syrop z mniszka na zapalenie oczu. W aptekach pojawił się w XIII i XIV wieku. Jednak szczyt popularności osiągnął w XVI wieku, kiedy to mniszek stosowany był jako remedium na wiele dolegliwości, także na męskie problemy z potencją.

Był wrogiem mężatek – wierzono bowiem, że doskonale działa na potencję, skłaniając panów do zdrady. Stąd jego nazwa – męska stałość – wyjaśniająca, dlaczego chętnie widzieli go w pobliżu domu nasi pradziadkowie – dodajmy, że nie chodzi tu o stałość w sensie wierności, lecz o staropolskie słówko „stanie, wstanie”– czytamy na łamacz czasopisma „Natura i Ty”
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy