Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości, działanie i zastosowanie morszczynu pęcherzykowatego

Dla większości z nas morszczyn pęcherzykowaty to po prostu nieprzyjemne zielono-brązowe glony wyrzucane przez morze na plażę. Ale ludzkość od dekad już fascynuje się algami, ich odżywczym oraz medycznym potencjałem, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W czasie II Wojny Światowej morszczynem karmiono na przykład chore konie, które zaskakująco szybko zaczynały przybierać na wadze i zdrowieć.Morszczyn na brzegu morza; źródło: pixabay.comMorszczyn na brzegu morza; źródło: pixabay.com

Z botanicznego punktu widzenia morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) to szeroko rozpowszechniony glon należący do rodziny brunatnic. Występuje w dużych ilościach w północnej części Oceanu Atlantyckiego, na pacyficznym wybrzeżu USA oraz w Bałtyku. Niestety, w polskiej części morza morszczyn pęcherzykowaty wyginął w połowie XX stulecia, a następnie został sztucznie zasiedlony ponownie w Zatoce Puckiej i dziś znajduje się pod ochroną.

W przeciwieństwie do roślin lądowych, w glonach nie wyróżniamy łodygi i korzeni, ale plechę, czyli wegetatywne ciało. Plecha morszczynu ma kształt małego krzewu i pokryta jest sporej wielkości pęcherzykami, w których zamknięte jest powietrze. Stąd nazwa rośliny i jej zdolność do utrzymywania się pod wodą w pozycji pionowej. Pojedynczy osobnik może osiągać długość od 15 do nawet 100 cm i stanowi ważny element morskiego ekosystemu – zapewniając mniejszym rybom schronienie oraz pożywienie. Co ciekawe, morszczyn pęcherzykowaty potrafi przeżyć bez wody nawet kilka dni, dzięki śluzowi, który chroni go przed wysychaniem. W tkankach rośliny znajdują się również substancje uniemożliwiające zamarznięcie, nawet gdy woda wkoło zmienia się w lód.

Tradycyjne wykorzystanie morszczynu


Ludzkość od wieków interesowała się wyrzucanymi przez morze glonami, słusznie upatrując w nich źródła cennych wartości odżywczych. Ze źródeł historycznych wynika, że od kilkuset lat społeczności zamieszkujące obszary nadmorskie wykorzystywały morszczyn pęcherzykowaty jako środek przeczyszczający, balsam na podrażnioną skórę oraz środek pomagający zrzucić wagę. Legendarne jest również wykorzystanie morszczynu pęcherzykowatego do leczenia wola tarczycy. Co na to wszystko współczesna medycyna?


Morszczyn pęcherzykowaty w stanie naturalnym; źródło: commons.wikimedia.org
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy