Nasycone tłuszcze nie takie straszne

Fot. sxc.huFot. sxc.hu
Margaryna zdrowsza od masła? Okazuje się, że nie koniecznie. Spożywane z umiarem tłuszcze nasycone nie zwiększają ryzyka zawału serca i innych chorób układu krążenia − czytamy na łamach pisma „Annals of Internal Medicine”.

Przez wiele lat pokutowało stwierdzenie, że tłuszcze nasycone, które znajdziemy m.
in. tłustych kawałkach czerwonego mięsa, w maśle, śmietanie czy boczku, zwiększają poziom cholesterolu we krwi i przyczyniają się do występowania choroby wieńcowej.

Dogmat o szkodliwości tych tłuszczów zakwestionowali naukowcy z University of Cambridge, którzy twierdzą, że ilość tłuszczów nasyconych w diecie i ich poziom we krwi nie ma związku z częstością występowania chorób serca. Poza tym badacze ustalili, że spożywanie tłuszczów wielonienasyconych nie chroni układu sercowo-naczyniowego w takim stopniu, jak wcześniej sądzono.

Z drugiej strony naukowcy zwrócili uwagę na szkodliwość izomerów trans kwasów tłuszczowych, które znajdziemy m. in. w sztucznie utwardzonych tłuszczach roślinnych (margaryny). Tłuszcze te mają dłuższą datę przydatności do spożycia, dlatego znajdziemy je w przetworzonej żywności i w daniach z restauracji typu fast food. Zdaniem lekarzy i dietetyków dieta bogata w produkty zawierające utwardzone oleje poważnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, a także cukrzycy.


„To są potencjalnie interesujące wyniki, które wyznaczają nowe kierunki badań naukowych i zachęcają do uważnego przewartościowanie naszych aktualnych wytycznych żywieniowych” – powiedział główny autor badań dr Rajiv Chowdhury.

Naukowiec dodał, że powszechne zastępowanie nasyconych tłuszczy węglowodanami (białym pieczywem, ryżem czy ziemniakami) nie jest dobrym rozwiązaniem. To właśnie nadmiar węglowodanów prowadzi do powstawania najniebezpieczniejszej odmiany „złego cholesterolu” – LDL typu B.

Potwierdzają to badania z 2010 roku opublikowane na łamach czasopisma medycznego „American Journal of Clinical Nutrition”, które sugerowały, że osoby, które chciałyby poprawić kondycję swojego układu sercowo-naczyniowego powinny powstrzymać się od spożywania produktów zawierających mąkę i skrobię (czyli pieczywa, makaronu czy zbóż, nawet tych pełnoziarnistych).

Specjaliści ostrzegają jednak, że wyniki ostatnich badań nie powinny stać się usprawiedliwieniem dla miłośników tłustych potraw.
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy