Naturalne i domowe sposoby na komary. Porady na komary

Przed nami czas wakacji i wyjazdów. Nie tylko pogoda może zepsuć od dawna wyczekiwany urlop, ale także komary. Jednak w prosty i domowy sposób możemy się pozbyć natrętnych i niechcianych „towarzyszy”. Chcąc uniknąć stosowania chemicznych środków na komary możemy sięgnąć po stare i sprawdzone babcine sposoby.fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Kilka słów o komarach
  2. Domowe sposoby na komary
  3. Natura pomoże w walce z komarami
  4. Jak postępować jeżeli już ukąsi nas komar?

Kilka słów o komarach

W Polsce występuje około 50 gatunków komarów. Część gatunków żeruje na ludziach, inne z kolei wolą krew zwierząt. Polskie komary nie przenoszą chorób jednak mogą być bardzo uciążliwe – głównie przez swędzące bąble i odczyny zapalne powstające w miejscu ukąszenia.

„Spotkanie z komarami może być groźne dla osób szczególnie wrażliwych, zwłaszcza dzieci, osób starszych i alergików. Może u nich dojść do wstrząsu toksycznego − zaczynającego się od obrzęku np. wargi górnej czy dolnej, później obrzęku przełyku i tchawicy z towarzyszącymi trudnościami w oddychaniu, gwałtownym spadkiem ciśnienia, zaburzeniami akcji serca. U osób pogryzionych przez komary mogą wystąpić także objawy ogólne w postaci wysypki na całym ciele i świądu.” – mówi Agnieszka Prusinowska z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp.

A co z malarią? Czy mamy się czego obawiać? Nasze komary na szczęście nie roznoszą chorób. Malaria jest przenoszona głównie przez komary w krajach tropikalnych. W Polsce notuje się pojedyncze przypadki zawleczone z krajów występowania malarii.

Domowe sposoby na komary

Od dawna wiadomo, że komary nie lubią pewnych zapachów. Pomocne okażą się cebula i czosnek. Zjedzenie większych ilości tych warzyw spowoduje zmianę zapachu naszego potu. Staniemy się mniej atrakcyjni dla komarów, ale istnieje zagrożenie, że nie tylko dla nich… Podobne działanie ma witamina B6.

Odstraszająco działają również olejki eteryczne. Wystarczy niewielką ilość wetrzeć w skórę i możemy czuć się bezpiecznie. Nawet popularny olejek waniliowy, który jest używany do wypieku ciast może być skutecznym środkiem przeciwko komarom. Stosując olejki należy uważać, aby nie zabrudzić ubrań, ponieważ mogą okazać się ciężkie do sprania. Również rozpylenie olejków eterycznych przy użyciu kominków aromaterapeutycznych zniechęci komary. Podobne działanie ma ocet. Możemy nim posmarować odsłonięte części naszego ciała.
Ugryzienia komara mogą być dotkliwe szczególnie dla dzieci, fot. shutterstock
Komary nie przepadają też za zapachem pewnych roślin. W ogródku, na balkonie czy na parapecie możemy posadzić kocimiętkę, bazylię, pomidory czy popularne pelargonie. Rośliny nie tylko będą cieszyć nasze oko, ale ich zapach odstraszy małych krwiopijców.
„Na parapetach okien można ustawić doniczki z kwitnącą pelargonią lub zawieszać zielone liście pomidorów. W pokojach ustawić spodeczki z plasterkami świeżej cebuli. Części ciała najbardziej narażone na ukąszenia (twarz, ręce, nogi) posmarować octem, w którym przez 10 minut gotowały się liście orzecha włoskiego. Podobnie odstraszające działanie ma też sok z liści bazylii.” – wymienia Agnieszka Prusinowska.

Należy też pamiętać, że komary są przyciągane przez pewne zapachy. Dlatego warto unikać perfum oraz kosmetyków o kwiatowych i owocowych zapachach. Również kolor naszych ubrań ma znaczenie – lepiej wybrać jasne kolory. Wyjątek stanowią jaskrawe barwy np. żółty, które przyciągną muszki i pszczoły. Magnesem na komary jest też pot, dlatego przed wyjściem warto wziąć prysznic.

Natura pomoże w walce z komarami

Coraz częściej też stawiamy na naturalnych wrogów komarów, budując m. in. domki dla jerzyków. Obecność tych ptaków, to bardzo skuteczna broń w walce z komarami. „Jeden jerzyk w ciągu doby zjada ok. 20 tys. owadów, w tym wiele dokuczliwych dla człowieka.” – przekonuje Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Jak postępować jeżeli już ukąsi nas komar?

„Można sobie pomoc smarując miejsce ukłucia papką mentolową, zrobić kompres z rozcieńczonego amoniaku lub okład z surowych kartofli czy plasterkow cebuli, podać wapno.” – radzi Prusinowska.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. Mgr Piotr Jawień; “Przyjazna środowisku, biologiczna kontrola komarów w aglomeracjach miejskich”; Uniwersytet WrocławskiWydział Nauk BiologicznychZakład Ekologii Drobnoustrojów i Ochrony Środowiska;
  2. “15 Best Home Remedies to Get Rid of Mosquitoes”; data dostępu: 2019-07-08
  3. Katrina Turrill ; “Tired of being bitten by mosquitoes in your home? THIS nifty trick will get rid of them”; data dostępu: 2019-07-08
  4. Carles Aranda; “The Common House Mosquito: An Unwanted Companion in Our Lives”; data dostępu: 2019-07-08
Moim zdaniem
Czy próbowałaś/próbowałeś domowych sposobów na odstraszanie komarów?
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy