Nawet kilka wizyt w solarium zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka

Solrium niekorzystne dla zdrowia pixabay.com

Ponad 2/3 osób dorosłych oraz co trzeci nastolatek korzysta z solarium. Mimo świadomości negatywnych skutków dla zdrowia, opalanie jest wciąż powszechnie akceptowane – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Fundację Medicover w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Tymczasem nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 procent.Mimo intensywnych działań edukacyjnych, styl korzystania z solarium wciąż nie ulega znaczącej zmianie. Ponad 2/3 osób dorosłych oraz co trzeci nastolatek zadeklarowało korzystanie z solarium. Niepokojący obraz wyłonił się także z analizy odsetka osób intensywnie korzystających z solarium – za takich badacze uznali osoby korzystające z solarium co najmniej dwa razy w tygodniu. Wśród dorosłych użytkowników jest ich aż 12 proc., a wśród młodzieży 6 proc.

Niestety niewiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie zagrożenie niesie ze sobą korzystanie z solarium. Korzystanie ze sztucznego źródła UV dla celów pozamedycznych jest bardzo groźne dla zdrowia.

Udowodniono naukowo, że promienie UV – zarówno te naturalne, jak emitowane w solarium – są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży: znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Statystyki dotyczące czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry, potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania rośnie na skutek korzystania z solarium. Nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 procent.

Dlatego osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie mogą korzystać z solarium – wynika to z przepisów, które w piątek weszły w życie. Dodatkowo w miejscach, w których są solaria, obowiązkowo będą zamieszczane ostrzeżenia, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry, czyli na czerniaka.

Zapisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium mają chronić zdrowie Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.
Źródło:

http://kurier.pap.pl/depesza/181091/Opalanie-w-solarium-bardzo-szkodzi-zdrowiu

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/solarium-wciaz-kusi-mimo-zagrozenia-dla-zdrowia/
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy