Ocet przyprawa – właściwości, skład i rodzaje octu

Różne rodzaje octu w butelkach; źródło: pixabay.com Różne rodzaje octu w butelkach; źródło: pixabay.com

Ocet dla większości z nas jest jednym z najpospolitszych składników spożywczych. Tak naprawdę jednak, ocet odznacza się niebywałą, alchemiczną wręcz mocą, którą docenić można nie tylko w kuchni. Na przykład, jeśli wierzyć legendzie, słynna Helena Trojańska zażywała ponoć codziennie ożywczych kąpieli w wodzie z octem, które przysłużyły się jej mitycznej urodzie!


Historycy zgadzają się, że ocet jest najprawdopodobniej wynalazkiem starożytnych Sumerów i liczy sobie już ponad 5000 lat. Przypuszcza się również, że jak większość odkryć w historii ludzkości i to było dziełem przypadku. Otóż doświadczenia z fermentacją mające na celu produkcję lubianego przez ludzkość wina nie zawsze kończyły się sukcesem. Nadmierne wydłużenie fermentacji dawało bowiem dziwnie kwaśny produkt, który nazwano vinum acer, czyli po łacinie: kwaśne wino.

Historia octu

Nadmierna fermentacja wina prawdopodobnie musiała przydarzyć się w wielu miejscach na Ziemi, ale to Sumerowie pierwsi docenili kulinarne zastosowanie octu. Kwaśna przyprawa była też bardzo popularna w czasach starożytnego Egiptu, a ojciec medycyny, Hipokrates, stosował ją do dezynfekcji ran. Istnieją nawet źródła wskazujące, że armia Hannibala używała octu jako substancji nadwątlającej skały zawadzające jej na drodze. W średniowieczu kwaśne wino stało się popularnym środkiem czyszczącym oraz lekiem na gorączkę, trąd oraz malarię. Wiemy również, że w XVIII w na terytorium Północnej Ameryki octem leczono przypadłości od bólów brzucha po krztusiec i cukrzycę.

Równolegle ze zdrowotnymi zastosowaniami octu rosła jego fama kulinarna. W XIV w. w Paryżu powstały pierwsze destylarnie, w których alchemicy trudnili się wyrobem nie tylko octu, ale także opartej na nim musztardy. Wielką tajemnicę otaczającą właściwości octu odkrył jednak dopiero w 1856 r. Ludwik Pasteur, który udowodnił, że za procesem kwaśnienia wina stoją żywe organizmy, które trawią dostępne cukry i rozkładają je na kwas.


Ocet jest powszechnie używany do konserwowania żywności; źródło: pxhere.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy