Oczar - właściwości, działanie i zastosowanie oczaru

Oczar wirginijski. By Si Griffiths (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Oczar wirginijski. By Si Griffiths (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Oczar to drzewo ozdobne o wielu magicznych właściwościach. Wyjątkowość oczaru jako pierwsi odkryli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, skąd pochodzi większość gatunków z rodziny oczarowatych. Najbardziej znany to Hamamelis virginiana, czyli oczar wirginijski, który pomoże nam wyleczyć trądzik, uszczelnić naczynia krwionośne, a nawet zlikwidować opuchliznę pod oczami.


By Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen (List of Koehler Images) [Public domain], via Wikimedia Commons
Oczary: pochodzenie i cechy gatunkowe

Oczar (Hamamelis L.) to niewielkie drzewko lub krzew z rodziny oczarowatych, która obejmuje zaledwie kilka gatunków. Za wyjątkiem oczaru japońskiego i chińskiego (zwanego też omszonym), wszystkie pozostałe pochodzą z Ameryki Północnej. Znany jest poza tym oczar pośredni, będący mieszańcem wspomnianych gatunków azjatyckich.

Wszystkie wymienione gatunkii występują w Polsce i w Europie, choć niestety spotyka się je tutaj sporadycznie. Oczary można u nas zobaczyć co najwyżej w parkach i kolekcjach dendrologicznych. Z rzadka sadzone są w przydomowych ogrodach. Ta niewielka popularność oczarów dziwi tym bardziej, że są one wyjątkowo odporne na mrozy i, co ciekawe, zakwitają także jesienią i zimą. Niełatwo znaleźć roślinę, która tak pięknie ubarwi i ukwieci nasz ogród w tym okresie.

Liście oczaru, z ich eliptycznym kształtem i karbowanymi brzegami, przypominają nieco liście leszczyny. Jesienią przebarwiają się na żółto, jak to dzieje się w przypadku oczaru wirginijskiego, lub wpadają w pomarańczowe i czerwone tony, co jest charakterystyczne dla odmian azjatyckich. Kwiecia oczaru nie sposób pomylić z żadnym innym. Składają się na niego żółte, tasiemkowate, wyprostowane lub skręcone słupki o charakterystycznym zapachu. Na czas przymrozków płatki zwijają się, by do stanu pełnej okazałości powrócić przy dodatniej temperaturze.
Moim zdaniem
Stosowałeś/stosowałaś kiedyś oczar?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy