Odpowiednie mycie ratuje życie

Fot. Arlington County[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. Arlington County[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Prawidłowe mycie i dezynfekowanie rąk aż o połowę zmniejsza ryzyko infekcji i zachorowań. – przekonują eksperci. Tymczasem nawet 70 proc. osób zapomina o higienie rąk np. po wyjściu z toalety. Czym to grozi?Wysiadasz z metra, autobusu czy tramwaju, korzystasz z toalety, dotykasz klamek i klawiatury – co masz wtedy na rękach? Najczęściej można znaleźć gronkowca złocistego, który jest odporny na większość antybiotyków oraz bakterie typu kałowego.

– Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia najprostszą i najlepszą metodą na unikanie chorób i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu jest mycie rąk wodą i mydłem. Musimy pamiętać o umyciu całych dłoni. Miejsca, o których czasem zapominamy, to opuszki palców i kciuki. A przecież cały czas dotykamy nimi przedmiotów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Peter Barratt, ekspert ds. mikrobiologii Rentokil Initial.

Mycie rąk przez pięć czy dziesięć sekund to zdecydowanie za krótko. By skutecznie pozbyć się zarazków, potrzeba co najmniej 20-30 sekund. Ważne jest, aby najpierw ręce zamoczyć, później dokładnie namydlić, myć przez dłuższą chwilę, a następnie dokładnie spłukać i osuszyć.

Jak często należy myć ręce? Ręce trzeba myć ok. 5-7 razy dziennie, ale lepiej wskazać w jakich sytuacjach powinniśmy to robić. Nie musimy myć rąk bardzo często, ale są okoliczności, kiedy trzeba to robić. Tę czynność trzeba powtarzać przed każdym jedzeniem, przygotowaniem posiłku, po kontakcie ze zwierzętami i po wyjściu z toalety. To ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.

Wiele zarazków wywołujących żółtaczkę pokarmową, biegunkę, salmonellę, zapalenie dróg oddechowych i inne choroby zakaźne jest przenoszonych właśnie na rękach. Stąd tez mogą przedostać się do przewodu pokarmowego na przykład w wyniku oblizywania palców, wkładania do ust długopisu czy poprzez skażone pożywienie. Zastosowanie środków dezynfekujących może zmniejszyć zachorowalność np. pracowników firm czy dzieci w przedszkolach i szkołach o 30 proc.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy