Olej arachidowy właściwości lecznicze i zastosowanie. Jak stosować olej arachidowy?

By eroyka // via Pixabay By eroyka // via Pixabay

Fistaszki zajadamy przede wszystkim pod dwiema postaciami – klasycznego masła orzechowego oraz w całości – jako słoną przekąskę, idealną na imprezę lub do kina. Poza tym tłoczy się z nich także wartościowy i smakowity olej arachidowy. Jak powstaje ten prozdrowotny tłuszcz i do czego go wykorzystać?Tajemnicze orzeszki ziemne – idealne na olej


Orzechy arachidowe, orzeszki ziemne, fistaszki – wszystkie nazwy są prawidłowe i oznaczają… warzywo strączkowe. Tak! Orzechy ziemne nie są typowymi orzechami, ale należą do tej samej rodziny co groszek, soja, fasola czy bób. Charakter mają jednak zgoła orzechowy, dlatego w świadomości konsumentów na całym świecie funkcjonują jako orzechy właśnie. Są twardsze od większości strączek i mają zdecydowanie orzechowy aromat. Paradoksalnie są najpopularniejszymi spośród orzechów, głównie za sprawą powszechności klasycznego masła orzechowego oraz orzeszków solonych lub prażonych, jednej z ulubionych przekąsek dzieci i dorosłych.

Orzechy arachidowe są owocami rośliny o nazwie orzacha podziemna. Orzacha po przekwitnieniu wypuszcza strąki, które kiełkują w dół do gleby i tam obradzają owocami, czyli właśnie orzeszkami ziemnymi.

Fistaszki pochodzą z Ameryki Środkowej, prawdopodobnie z Brazylii, skąd dotarły do innych zakątków świata. Obecnie najwięcej fistaszków uprawiają Chińczycy, Amerykanie oraz Hindusi. Ci ostatni aż 80% pozyskanych fistaszków przeznaczają na produkcję oleju arachidowego, jednego z najczęściej stosowanych w ich kuchni tłuszczów. Orzechy ziemne nie mają wygórowanych wymagań glebowych. Wyrosną w miejscach, w których inne rośliny by się nie przyjęły. Z tego względu są tanie i powszechne, a olej arachidowy stanowi nawet 10% światowej produkcji olejów, co przy obecnej różnorodności tłuszczów roślinnych daje dość wysoki wynik.


By H. Zell (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy