Autor: Joanna Szubierajska

Olej kokosowy - właściwości i działanie. Jak stosować olej kokosowy?

Mimo iż olej kokosowy (tłuszcz kokosowy) należy do tzw. tłuszczów nasyconych, to nie zagraża zdrowiu, wręcz przeciwnie – tłuszcz z kokosa nazywany jest leczniczym darem natury. Z czego wynikają zalety i dobroczynny wpływ oleju kokosowego na nasze zdrowie? Czy rzeczywiście olej kokosowy jest tak zdrowy, jak przekonują naukowcy?



fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Olej kokosowy jako zdrowe tłuszcze z kokosa
  2. Olej kokosowy to olej który odchudza
  3. Olej kokosowy utrzymuje cholesterol w ryzach
  4. Co dobrego jeszcze siedzi w oleju kokosowym?
  5. Olej kokosowy w kuchni
  6. Olej kokosowy jest alternatywą dla tłuszczów rodzinnych
Od pokoleń mieszkańcy Azji, Oceanii, Afryki i Ameryki Środkowej wykorzystują olej kokosowy jako główne źródło pożywienia i … cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem niż mieszkańcy Ameryki Północnej i Europy. Mimo, iż olej kokosowy złożony jest w 90 proc. z tłuszczy nasyconych, to zaliczany jest do najzdrowszych tłuszczy na świecie. Z czego to wynika?

Justyna Marszałkowska-Jakubik z Centrum Dietetycznego Prolinea zwraca uwagę, że tłuszcz nasycony z kokosa, jest inny niż ten, który występuje w ciastkach, nabiale czy mięsie.

„Tłuszcze nasycone MCT (średniołańcuchowe) zawarte w kokosie łatwo się spalają, do ich strawienia organizm nie potrzebuje bowiem ani lipazy trzustkowej ani żółci, stąd też stanowią dla organizmu szybkie źródło energii, co powszechnie jest wykorzystywane w diecie sportowców, są też dobrym źródłem tłuszczu dla wegetarian. Kwasy MCT stosowane są też w żywieniu wcześniaków” – przekonuje Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Olej kokosowy jako zdrowe tłuszcze z kokosa

Ttrójglicerydy o średniej długości łańcucha (MCT), występujące w kokosie, to tłuszcze, które zamiast w oponkę wokół brzucha są przekształcane w energię. ,,Po strawieniu, MCT dostaje się bezpośrednio do wątroby, gdzie natychmiast jest przekształcany w energię,” – przekonuje Mary Enig, autorka książki ,,Eat Fat, Lose Fat.”

Przeciwieństwem zdrowych tłuszczy, które występują w oleju kokosowy są powszechnie występujące w produktach spożywczych długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (LCFA), które są trudniej przyswajane przez nasz organizm, przez co od razu zamieniane są w tkankę tłuszczową.

Olej kokosowy to olej który odchudza

Dlatego zwolennicy oleju z kokosa przekonują, że ma on właściwości odchudzające − pobudza przemianę materii i redukuje niekorzystny tłuszcz. Potwierdzają to badania naukowców z Uniwersytetu McGill w Kanadzie, które wykazały, że jeżeli zamienimy stosowane do tej pory tłuszcze na olej kokosowy, to możemy bez wysiłku pozbyć się zbędnego balastu w postaci tkanki tłuszczowej.
Olej kokosowy idealnie nadaje się do smażenia, fot. shutterstock

Olej kokosowy utrzymuje cholesterol w ryzach

Suplementacja olejem kokosowym nie wywiera negatywnego wpływu na cholesterol. Przeciwnie, obniża ryzyko chorób serca i arteriosklerozy oraz zmniejsza otyłość brzuszną. „Badania z 2011 roku pokazują, że kwasy tłuszczowe występujące w kokosie wpływają korzystnie na stężenie ‘dobrego’ cholesterolu HDL, będąc obojętnym dla frakcji LDL (złego cholesterolu). Z racji tego, że w tłuszczu kokosowym dominują kwasy nasycone jest to bardzo korzystny tłuszcz do podgrzewania np. smażenia” – mówi Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Co dobrego jeszcze siedzi w oleju kokosowym?

Naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT) w Irlandii odkryli, że olej kokosowy skutecznie hamuje rozwój szkodliwych bakterii, które są przyczyną ubytków i infekcji jamy ustnej. A to za sprawą kwasu laurowego (laurynowego), który ma silne działanie antybakteryjne.

Kolejnego ciekawego odkrycia dokonała dr. Beverly Teter z Uniwersytetu w Maryland. Jej zdaniem olej kokosowy, a raczej MCT w nim występujące, pomaga w leczeniu chorób związanych z funkcjonowaniem mózgu, szczególnie chorób Parkinsona i Alzheimera. Jak wiadomo mózg bez właściwego paliwa umiera. Dr. Beverly Teter wskazała, że olej kokosowy może być alternatywnym paliwem dla naszego najważniejszego organu.

Co jeszcze? Olej kokosowy przyczynia się do poprawy trawienia − łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego. Dodatkowo czysty olej kokosowy zawiera kwas laurynowy i kaprylowy czyli dwa bardzo ważne kwasy tłuszczowe, które wykazują właściwości antywirusowe i antybakteryjne.

Olej kokosowy okazuje się bardzo pomocny w pielęgnacji urody – dzięki swoim właściwościom nawilżającym i chroniącym wzmacnia włosy, odżywia skórę. Dobrze się wchłania, zostawiając delikatny, kokosowy zapach. Olej nierafinowany może być również stosowany u dzieci i niemowląt. Jest tez idealną bazą do sporządzania peelingów.

Silny wpływ oleju kokosowego na włosy potwierdzają wyniki badań opublikowane w Journal of Cosmetic Science: Olej kokosowy, tj. trójgliceryd kwasu laurynowego (główny kwas tłuszczowy) jest bardzo podobny do białek we włosach, a dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w głąb trzonu włosa.
Olej kokosowy doskonale sprawdzi się do włosów zniszczonych, fot. shutterstock

Olej kokosowy w kuchni

Na rynku najczęściej spotykamy olej kokosowy rafinowany. Olej rafinowany produkuje się w wysokich temperaturach i czasem przy użyciu chemicznych rozpuszczalników. Zazwyczaj ma dłuższy okres ważności do spożycia, jest bezbarwny, pozbawiony zapachu i smaku i... wielu właściwości prozdrowotnych. Z kolei olej tłoczony na zimno – bez użycia wysokich temperatur i chemicznych rozpuszczalników − tych właściwości ma multum, przez co jest poszukiwanym, ale i dosyć drogim produktem.

Olej kokosowy ma wysoką temperaturę dymienia, dlatego idealnie nadaje się do smażenia. Bo im wyższa temperatura dymienia, tym olej jest odporniejszy i stabilniejszy podczas podgrzewania – podczas smażenia nie pali się i nie wydziela rakotwórczych substancji. I w przeciwieństwie do tłuszczy wielonienasyconych, nie wytwarza wolnych rodników. Dlatego bez problemu możemy go używać do przyrządzania wielu smakowitych potraw.

Polecamy przepis na chrupiące gofry kokosowa z mango.

Składniki:

Przygotowanie:
W misce wymieszaj składniki sypkie: mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sodę i szczyptę soli. W drugiej misce zmieszaj stopiony olej kokosowy, mleko kokosowe i jajko. Dodaj mokre składniki do suchych, mieszając, aż dokładnie się połączą. Wysmaruj gofrownicę tłuszczem kokosowym I piecz gofry zgodnie z instrukcjami lub do momentu, aż staną się złotobrązowe i chrupiące. Podawaj z pokrojonymi mango I syropem klonowym.
Smacznego!

Olej kokosowy jest alternatywą dla tłuszczów rodzinnych

Olej kokosowy, może stanowić doskonałą alternatywę dla znanych od lat tłuszczów rodzimych. Wprowadzi do potraw nutkę egzotyki. Ma też wiele właściwości zdrowotnych. Doskonale sprawdzi się w kuchni, jak I w domowej kosmetyczce ‒ może być stosowany zewnętrznie jako balsam do ciała lub odżywka na wysuszone i łamliwe włosy. Mimo swoich cennych właściwości I wszechstronnego zastosowanie, olej kokosowy nie jest pozbawiony wad, Dlatego, jak we wszystkim należy zachować umiar.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. AOCS; “Coconut oil boom”; data dostępu: 2019-06-20
  2. Diwina D. Bawalan, Keith R. Chapman; “Virgin Coconut Oil”; data dostępu: 2019-06-20
  3. Gopala Krishna Krishna A.G. i in.; “Coconut Oil: Chemistry, Production and Its Applications - A Review”; data dostępu: 2019-06-20
  4. Kay-Tee Khaw i in.; “Randomised trial of coconut oil, olive oil or butter on blood lipids and other cardiovascular risk factors in healthy men and women”; data dostępu: 2019-06-20
  5. Roni Caryn Rabin, Sophie Egan; “Is Coconut Oil Good or Bad for You?”; data dostępu: 2019-06-20
  6. Peter Lio, M.D., ; “The surprising benefits of coconut oil in skin therapy”; data dostępu: 2019-06-20
  7. “http://altmedicine.about.com/od/coconutoil/a/Benefits-Of-Coconut-Oil.htm”; data dostępu: 2019-06-20
  8. “http://www.naturalnews.com/043875_coconut_oil_belly_fat_weight_loss.html”; data dostępu: 2019-06-20
  9. “https://iamafoodblog.com/hello-spring-crispy-coconut-waffles-with-mango/”; data dostępu: 2019-06-20
Ocena (3.4) Oceń: