Olej konopny – właściwości i zastosowanie. Jak stosować olej konopny?

Konopie; źródło: pixabay.com Konopie; źródło: pixabay.com

Historia uprawy konopi ma swoje początki na Tajwanie i liczy sobie nawet 10 tysięcy lat! Co ciekawe, na początku majestatyczne, wysokie rośliny wykorzystywane były przede wszystkim jako zielony nawóz pod inne uprawy oraz surowiec do produkcji włókna. Prawdopodobnie już 6 tysięcy lat p.n.e starożytni Chińczycy nauczyli się wytłaczać olej konopny, ale potrzeba było kolejnych kilku tysięcy, aby docenić jego walory zdrowotne. Dziś olej konopny przez wielu uznawany jest nawet za lekarstwo na raka!


Konopie znacznej części społeczeństwa kojarzą się z marihuaną – i całkiem słusznie. Choć botanicy różnią się bowiem w podziałach klasyfikacyjnych, gatunek Cannabis sativa (konopie siewne) może służyć zarówno do wyrobu narkotycznego ziela, jak i dwóch różnych rodzajów oleju. Jak wyjaśnimy szerzej w dalszej części artykułu, nie każdy konopny produkt zawiera jednak substancje o działaniu narkotycznym.

Uprawa konopi na świecie

Generalnie rozróżnia się trzy gatunki należące do rodziny konopi: konopie indyjskie (Cannabis indica); konopie siewne (C. sativa) oraz konopie dzikie (C. ruderalis). Tylko dwa pierwsze znajdują zastosowanie w uprawie, ale w zależności od jej celu sadzi się różne kultywary. I tak są odmiany idealne do produkcji konopnego włókna, odmiany produkujące najlepsze nasiona oraz odmiany wykorzystywane do pozyskiwania rekreacyjnej i medycznej marihuany. Obecnie do największych producentów konopi na świecie należą Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Francja, Indie oraz Stany Zjednoczone. W wielu krajach świata uprawa jest jednak nielegalna ze względu na potencjalne wykorzystanie.

Plantacje prezentują się dość imponująco, bowiem konopie dorastają do 2-3 metrów wysokości i odznaczają się charakterystycznymi zdobnymi liśćmi o piłkowanych brzegach. Ciekawostką jest fakt, że rośliny mogą być żeńskie, męskie lub hermoafrodyczne – w tym ostatnim przypadku mają kwiaty obu płci. Aby produkować marihuanę potrzebne są jedynie wysuszone kwiaty żeńskie i to zanim jeszcze rozwiną nasiona. Tradycyjny olej konopny z kolei wyrabia się zaś właśnie z nasion obecnych w szczytach.


Co takiego znajduje się w konopiach?

Psychoaktywne działanie konopi zawdzięczamy substancjom zwanym kannabinoidami, spośród których najlepiej rozpoznawalna jest substancja THC, odpowiedzialna za narkotyczny stan po spożyciu marihuany. Oprócz kannabinoidów wysokie rośliny zawierają jednak także setki innych związków, m.in. terpeny, seskwiterpeny. Nasiona konopi nie zawierają psychoaktywnych związków THC ani CBD, ale są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, aminokwasy, minerały - cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, siarka, wapń i żelazo, a także witaminy - witamina A, witaminy z grupy B (m.in. witamina B1), witamina D, E i K.


Plantacja konopi siewnych; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy