Olej rycynowy - właściwości i zastosowanie. Jak stosować olej rycynowy?

Fot. terry lavigne Flickr.com Fot. terry lavigne Flickr.com

Kosztuje zaledwie kilka złotych, a ma naprawdę wszechstronne działanie. Choć znany jest głównie z właściwości przeczyszczających, warto zapoznać się z jego pozostałymi walorami. Olejek rycynowy potrafi bardzo wiele, począwszy od uśmierzania bólu, a skończywszy na redukcji zmarszczek.


Olej rycynowy: nie truje, choć mógłby

Źródłem oleju rycynowego są nasiona rośliny zwanej rącznikiem pospolitym (Ricinus communis). Jej naturalnym miejscem występowania jest Afryka, natomiast w Polsce uprawia się ją w celach ozdobnych, jako gatunek jednoroczny. Dorasta do maksimum 3 metrów wysokości, ma duże, dłoniasto złożone liście,
Cena olejku rycynowego jest bardzo korzystna:
  • Olej z awokado – 14 zł/50 ml
  • Olej marula – 40 zł/50 ml
  • Oliwa z oliwek bio – 40 zł/1000 ml
  • Olej lniany – 8 zł/50 ml
  • Olej rycynowy – 4 zł/50 ml
  • Olej migdałowy – 7 zł/50 ml
  • Olej arganowy – 25 zł/50 ml
przybierające kolor od ciemnozielonych po czerwono-fioletowe. Jej kwiaty są drobne, niepozorne, jaskrawoczerwone. Jesienią pojawiają się zaś kolczaste, okrągłe owoce, również w kolorze intensywnej czerwieni. Rącznik jest piękny, ale i zabójczy. Zawarta w nim rycyna to trujące białko, którego zjedzenie może skutkować śmiercią. Najwięcej rycyny rącznik magazynuje w nasionach. Już trzy niewielkie pestki zawierają silną dawkę trującą, która po kilku godzinach od dostania się do przewodu pokarmowego powoduje gorączkę, wymioty, halucynacje i odwodnienie. Śmiertelna dawka rycyny to 0,5 mg. Można się nią zatruć także przez wdychanie oparów i podanie podskórne.

Olejek pozyskiwany z nasion rącznika jest tłoczony na zimno, przez co na tym etapie pozostaje substancją trującą. Rycyna traci jednak swoje zabójcze właściwości pod wpływem temperatury, dlatego uzyskany olej gotuje się w wodzie. Produkt dostępny w aptekach jest dzięki temu bezpieczny. Można go stosować zewnętrznie, w celach pielęgnacyjno-leczniczych, a także wewnętrznie. Jest znanym remedium na zaparcia. Należy go jednak dawkować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami. Nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży oraz osoby, które cierpią na ostre, niewyjaśnione bóle brzucha, zapalenie jelit czy wyrostka robaczkowego. Przeciwwskazaniem jest także miesiączka.

Mniej inwazyjne od podania doustnego jest wykonanie okładu na brzuch z podgrzanego oleju. Takie kompresy medycyna naturalna zaleca przy bólach kręgosłupa i głowy.


Rącznik pospolity. Foto: Martina Nolte / , via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy