Olej tamanu działanie i właściwości lecznicze. Jak stosować olej tamanu?

fot. dreamstime fot. dreamstime

Uchodzi za kosmetyk, który pozostawia skórę bez najmniejszej skazy. Wśród wiernych użytkowników zyskał miano „cudotwórcy”. W czym tkwi fenomen olejku tamanu? Głównie w jego silnym działaniu regenerującym i przeciwzapalnym. To czyni go skutecznym remedium na dolegliwości skóry problemowej oraz na poparzenia, blizny, rozstępy, a nawet opryszczkę.


Tamanu: skarb Pacyfiku

Drzewo tamanu (Calophyllum Inophyllum), jak większość rzadkich drzew świata, rośnie na południowym wschodzie Azji i na wyspach Pacyfiku. Jest wiecznie zielone, osiąga kilka metrów wysokości i rodzi okrągłe, nieduże owoce, przypominające w smaku jabłka. Wewnątrz każdego owocu znajduje się pestka, która po wysuszeniu stanowi surowiec do produkcji oleju tamanu. Jego cenne właściwości jako pierwsi odkryli Polinezyjczycy, którym służył jako lek na rany, poparzenia i choroby skóry oraz chronił przed wysuszającym działaniem wiatru. Właściwości lecznicze przypisywali oni także pozostałym częściom drzewa – liściom, korzeniom, korze i oczywiście owocom.

Olejek tamanu nie należy do najtańszych. Jego cenę kształtuje pochodzenie i sposób wytwarzania. Drzewo tamanu owocuje jedynie dwa razy w roku, a z tłoczeniem oleju należy poczekać dwa miesiące, podczas których nasiona schną. Weźmy też pod uwagę, że na wyprodukowanie 1 kg tego olejku trzeba zużyć 20 kg owoców. Za buteleczkę tamanu o pojemności 50 ml zapłacimy więc około 30-40 zł. Za zakupem przemawia jednak duża wydajność i skuteczność produktu.


Calophyllum inophyllum Fot. davd Eickhoff [CC BY 2.0 ], Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy