Olej z czarnuszki właściwości i zastosowanie. Jak stosować olej z czarnuszki?

Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) Fot. Sarah Murray[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) Fot. Sarah Murray[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Nie ma chyba takiej dolegliwości wewnętrznej czy zewnętrznej, której nie pomógłby nam wyleczyć olej z czarnuszki. Zawarte w nim substancje czynne wykazują silne właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antyhistaminowe czy antynowotworowe. To produkt obowiązkowy w kuchni alergików, astmatyków oraz osób z obniżoną odpornością.


Czarnuszka: pochodzenie i tradycja


Czarnuszka pochodzi z rodziny jaskrowatych i jest kwiatem jednorocznym, uprawianym w Polsce albo w celach ozdobnych (czarnuszka damasceńska) albo typowo użytkowych, głównie dla przemysłu spożywczego i piekarniczego (czarnuszka siewna).


Trzeba przyznać, że jej łacińska nazwa – Nigella – brzmi jednocześnie przepięknie i cudzoziemsko. Czarnuszka jest jednak dobrze znaną nam rośliną. Wyrasta do pół metra wysokości, ma sztywną łodygę, drobne, koperkowe listki i białe lub różowe, a najczęściej intensywnie niebieskie kwiaty. Przypomina nieco chabra bławatka i niewprawny obserwator może ją, na pierwszy rzut oka, pomylić z tym równie wdzięcznym kwiatem. Czarnuszka jest wykorzystywana także w bukieciarstwie. W kwiaciarniach możemy znaleźć świeżo ciętą Nigellę lub jej suche owocostany o znaczących walorach ozdobnych. Kwitnie w lipcu i w sierpniu.


Czarnuszka w ogrodzie

Oprócz przepięknej czarnuszki damasceńskiej (Nigella damascena), w naszym ogrodzie przyjmą się też inne odmiany ozdobne tej rośliny, na przykład czarnuszka hiszpańska (Nigella hispanica) lub czarnuszka wschodnia (Nigella orientalis). Wszystkie najładniej będą prezentowały się w naturalistycznych, rustykalnych aranżacjach ogrodowych.

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy