Olej z pestek kiwi – właściwości i zastosowanie. Jak stosować olej z pestek kiwi?

Olej z pestek kiwi to produkt, o którym mało kto słyszał, ale który zdobywa coraz większą popularność w kosmetyce. Włochate brązowe owoce aktinidii słyną z wysokiej zawartości witaminy C, jednak ich zielony miąższ okazuje się kryć w sobie jeszcze większy potencjał. I choć trudno jest sobie wyobrazić sam proces produkcji, olej z pestek kiwi zyskuje na gospodarczym znaczeniu, stając się cennym surowcem eksportowym farmerów z Nowej Zelandii.Olej z pestek kiwi; źródło: pixabay.comOlej z pestek kiwi; źródło: pixabay.com

Większość dzisiejszych dorosłych pamięta jeszcze ekscytację, która towarzyszyła pojawieniu się owoców kiwi na polskim rynku. Bo też niespotykanie wyglądające brązowe płody o charakterystycznym meszku na powierzchni nie należą do gastronomicznej klasyki. Nawet do Nowej Zelandii, która dziś słynie jako światowy producent kiwi, aktinidia przywędrowała z Chin dopiero w XX w. Oryginalnie wszak pnącze to, zwane również chińskim agrestem, pochodzi z terytorium północno-wschodnich Chin, a pierwsze wzmianki na temat jego wykorzystania pochodzą z XII w.

Co warto wiedzieć o kiwi?

Tak naprawdę istnieje wiele odmian owoców kiwi pochodzących z różnych gatunków pnączy aktinidii – od dużych, znanych nam odmian deserowych, po małe żółte i pomarańczowe owoce, które spożywa się w całości ze skórką. Wspólną cechą charakterystyczną jest symetryczny owalny przekrój, w którym drobne czarne nasionka rozmieszczone są w formie wewnętrznego okręgu. Co ciekawe, ogólna masa pestek stanowi zaledwie 2-3% masy całego owocu, więc, łatwo sobie wyobrazić, że pozyskiwanie oleju z nasion kiwi musi być procesem pracochłonnym i stosunkowo drogim.
 
Mimo nowozelandzkiej famy, Chiny wciąż są światowym liderem w produkcji owoców kiwi, a na drugiej pozycji zaskakująco plasują się Włochy, gdzie popularne egzotyczne pnącza sukcesywnie wyparły część uprawy winorośli, przynosząc nieoczekiwanie wysokie zyski.


Kiwi rosną na zdrewniałych pnączach; źródło: pixabay.com
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy