Olej z pestek winogron – właściwości i zastosowanie. Jak stosować olej z pestek winogron?

Photo by Maja Petric on Unsplash Winogrona. Photo by Maja Petric on Unsplash

Winogrono należy do najpopularniejszych owoców na świecie, które ma wielorakie zastosowanie. Najpopularniejszym produktem pochodnym jest wino. Jednak mało kto sobie zdaje sprawę, jak bardzo wartościowe są jego pestki. Olej z pestek winogron posiada wiele drogocennych prozdrowotnych właściwości. Z drugiej jednak strony olej z pestek winogron negatywnie wpływa na ludzki organizm, dlatego jest nieco kontrowersyjnym produktem. Co ciekawe, znajduje on zastosowanie zarówno w kuchni, jak i kosmetyce.


O oleju z pestek winogron słów kilka

Winogrona znane są ludzkości od ponad sześciu tysięcy lat. Do Europy i Ameryki Północnej przybyły z Azji. O oleju powstałym z ich pestek mowa jest w Biblii, z kolei pierwsze oficjalne wzmianki datuje się na XVI wiek, kiedy cesarz Maksymilian przyznał muzykom przywilej jego produkcji. Pierwsza mała produkcja rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku we Włoszech, zaś na masową skalę – we Francji w wieku XIX. Aktualnie olej z pestek winogron produkowany jest we Włoszech, Hiszpanii, Chile czy Stanach Zjednoczonych.

Olej z pestek winogron jest produktem całkowicie naturalnym, a co za tym idzie, również ekologicznym. Produkcja oleju odbywa się metodą mechaniczną (tłoczenie na zimno lub gorąco), a następnie poddawana jest ekstrakcji chemicznej lub rozpuszczalnikowej (metoda Soxleta). Pestki winogron są tzw. materiałem odpadowym związanym z produkcją wina, a zawarty w nich olej stanowi od 8 do 20% suchej masy. Olej z pestek winogron jest łagodny w smaku, posiada barwę jasnozieloną albo jasnożółtą.

Jakie właściwości posiada olej z pestek winogron?

Olej z pestek winogron zawiera duże pokłady kwasów tłuszczowych, między innymi: kwasu linolowego (stanowi 65–72% zawartości ), kwasu oleinowego (12–23%), kwasu palmitynowego (4–11%) oraz kwasu stearynowego (8,5–15%). Jednonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią około 19% wszystkich tłuszczów, zaś wielonienasycone około 70%, a nasycone – 11%.

Wśród kwasów tłuszczowych występujących w oleju z pestek winogron najwięcej jest kwasu linolowego, który należy do grupy tłuszczów dla nas niezbędnych. O ich znaczeniu decyduje przede wszystkim fakt, że ​​organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wyprodukować i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Olej z pestek winogron bogaty jest w witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem. W porównaniu do oliwy z oliwek, olej ten oferuje dwukrotnie większą zawartość tej witaminy, która doskonale wpływa na naszą odporność, posiada właściwości neuroprotekcyjne, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Poza tym witamina E reguluje poziom cholesterolu we krwi, wpływa pozytywnie na układ nerwowy i równowagę organizmu, a także chroni komórki przed starzeniem oraz znacznie poprawia kondycję skóry.


Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy