Olej z pestek żurawiny – właściwości i zastosowanie. Jak stosować olej z pestek żurawiny?

Świeże owoce żurawiny; źródło: pixabay.com Świeże owoce żurawiny; źródło: pixabay.com

Samych żurawin nie trzeba nikomu zachwalać - cierpkie, czerwone owoce zachwyciły już pierwotne plemiona indiańskie i do dziś pozostają hitem na rynku zdrowej żywności. Olej z pestek żurawiny jest jednak stosunkową nowością, bowiem dotychczas same pestki traktowane były zaledwie jako odpad przy produkcji soku. Okazuje się jednak, że w drobnych nasionkach kryje się kopalnia związków odżywczych, które wpływają korzystnie na skórę i ogólną kondycję organizmu.


Zanim zgłębimy tajniki oleju z żurawin, warto jest zrobić botaniczne rozróżnienie poszczególnych gatunków rodzaju Vaccinium, czyli borówki. Na terytorium Polski, szczególnie w obszarach górskich i leśnych, rosną bowiem małe wrzosowate krzewinki zwane żurawiną błotną (Vaccinium oxycoccus). Są one również bardzo cenne pod względem odżywczym i gastronomicznym, ale z ich pestek nie produkuje się oleju. Do tego celu wykorzystywane są natomiast duże owoce żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon) rosnącej w stanie naturalnym na terenie Ameryki Północnej, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W naszym kraju żurawina wielkoowocowa uprawiana jest jako zimozielony gatunek obcy, ale nie ma problemu z adaptacją do rodzimych warunków i bez problemów potrafi przetrwać w przydomowym ogródku nawet mroźne zimy.

Produkcja oleju z pestek żurawin

Trudno się dziwić, że olej z pestek żurawin pochodzi głównie ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie istnieją wielkie plantacje owocowe oraz przystosowany do nich system zbierania i przetwarzania owoców. W Europie na skalę przemysłową żurawinę wielkoowocową uprawia się w Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Owoce zbiera się jesienią, gdy osiągną ciemnoczerwoną barwę, a w tym celu najczęściej zatapia się pola porośnięte krzewinkami i za pomocą specjalnej maszyny zbiera żurawinę z powierzchni wody. Jedynie 10% amerykańskiej produkcji owoców jest zbieranych na sucho.

Z miąższu świeżych owoców wyciska się sok, zaś otrzymane jako produkt uboczny pestki wykorzystywane są do tłoczenia oleju. Proces, jak w przypadku innych zdrowych olejów, przeprowadza się na zimno, aby nie stracić cennych składników odżywczych.


Żurawina wielkoowocowa, czyli Vaccinium macrocarpon; źródło: freenatureimages.eu / Hans Dekker
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy