Olej z żywokostu - właściwości i zastosowanie. Jak stosować olej z żywokostu?

By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Żywokost, jak na tę znamienną nazwę przystało, to eliksir życia dla słabych i poturbowanych kości. Od wieków znamy leczniczą moc żywokostowych maści regenerujących i przeciwbólowych. Teraz hitem staje się olej z żywokostu. Masaż z jego udziałem do prawdziwa ulga dla obolałego kręgosłupa. Co jeszcze możemy zyskać stosując olej z żywokostu i jak wypada on na tle kontrowersji związanych ze spożywaniem żywokostu?


Żywokost lekarski (Symphytum officinale) to roślina zielarska z rodziny ogórecznikowatych. Występuje powszechnie w niemal całej Europie, nie licząc południowych obszarów kontynentu. Znana jest także w Azji i w Ameryce Północnej. Żywokost wyjątkowo upodobali sobie Anglosasi, którzy oddając się zabiegom medycyny alternatywnej i naturalnemu upiększaniu, chętnie eksploatują właśnie tę roślinę, a konkretnie jej korzeń i liście. W naszym regionie żywokost na przestrzeni stuleci i wieków stracił nieco na popularności na rzecz innych ziół leczniczych. Niewykluczone jednak, że za niedługo pełną parą wróci do łask, między innymi za sprawą żywokostowego oleju.

Gdzie szukać żywokostu?

Żywokost lekarski pojawia się na nieużytkach, brzegach rzek, łąkach, trawnikach, w rowach i przy zabudowaniach. Często można spotkać go w pobliżu terenów budowy, gdzie roślinność dookoła rośnie jak się jej podoba. Żywokost porasta trawiaste, niewykoszone kępki. Jesienią i wiosną możemy wykopać z ziemi korzeń żywokostu i użyć go do przygotowania rozmaitych specyfików o konsystencji śluzu. Korzeń możemy nabyć też w sklepie zielarskim. Inną częścią, którą pozyskamy samodzielnie są liście żywokostu, używane częściej do celów kosmetycznych niż leczniczych. Obydwa zastosowania posiada natomiast olej z żywokostu (zarówno lecznicze, jak i upiększające).


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy