Olejek kamforowy - właściwości i zastosowanie. Jak stosować olejek kamforowy?

Mówi się, że coś znikło jak kamfora. To dlatego, że substancja ta przechodzi z postaci stałej bezpośrednio do lotnejunsplash-logofrank mckenna Mówi się, że coś znikło jak kamfora. To dlatego, że substancja ta przechodzi z postaci stałej bezpośrednio do lotnejunsplash-logofrank mckenna

Kamfora kojarzy się ze starożytną obrzędowością, paleniem kadzidła i nacieraniem aromatycznymi olejkami. Odkryto ją w południowo-wschodniej Azji, najbardziej pachnącym i przesiąkniętym oryginalnymi aromatami miejscu na świecie, gdzie przez setki lat służyła jako uniwersalny środek medyczny i kosmetyczny. Olejek kamforowy pozyskiwany tradycyjnie z kory drzew kamforowych ma jedną przewagę nad kamforą w czystej postaci – nie znika!


Kamfora, gdy już powędrowała poza granice swojej aromatycznej ojczyzny, od razu zyskała uznanie w całym starożytnym świecie. Chińczycy nazywali ją smoczą krwią lub – już nieco mniej romantycznie – perfumami smoczego mózgu (co po angielsku brzmi zdecydowanie korzystniej – „dragon’s brain perfume”). Określenie to jednak dobrze oddaje jej charakter – tajemniczy, ezoteryczny, pobudzający. To samo można powiedzieć o olejku kamforowym, słynącym z równie silnych właściwości.

Cynamonowiec kamforowy: naturalne źródło olejku kamforowego


Cynamonowce to wiecznie zielone drzewa lub krzewy z rodziny wawrzynowatych. Rosną w ciepłych obszarach kuli ziemskiej, głównie na południu Azji, a także w Ameryce Południowej czy na wschodzie Afryki. Z ich kory uzyskuje się jedną z najbardziej eterycznych przypraw, obecnie dobrze zadomowioną na całym świecie – cynamon. Cynamonowce są poza tym naturalnymi źródłami pachnących olejków aromaterapeutycznych. Cynamonowiec kamforowy, największy i jeden z najstarszych gatunków tych drzew, to naturalnie źródło najwyższej jakości olejku kamforowego oraz kamfory. Olejek kamforowy produkuje się jednak współcześnie głównie metodami syntetycznymi, z borneolu i pinenu, co zastępuje tradycyjny sposób pozyskiwania go poprzez destylację drewna kamforowca.

Kamfora i olejek kamforowy: zastosowanie

Kamfora to substancja organiczna, pochodna kamfenu. Należy do grupy terpenów, węglowodory aromatyczne, których naturalnymi źródłami są zwykle bardzo intensywnie pachnące rośliny, np. drzewa balsamiczne, iglaste czy cytrusowe. Czysta kamfora przybiera formę bezbarwnych lub białych kryształków. W takiej postaci znajduje zastosowanie przede wszystkim jako dodatek do farmaceutyków i kosmetyków oraz w przemyśle spożywczym, np. do wyrobu słodyczy, poza tym także w produkcji lakierów, środków odstraszających owady, sztucznych ogni, kulek na mole czy środków zapobiegających rdzewieniu. W Azji, w szczególności w Indiach, kamfora to bardzo częsty składnik słodkości i deserów oraz ważny element hinduistycznych rytuałów religijnych. Kamfora służy do sporządzania preparatów balsamujących, a olejek kamforowy podpala się m.in. podczas obrzędu Pudźa, jednego z ważniejszych rytuałów, w których istotą jest ofiara dla bóstw składana z kwiatów, owoców i tłuszczu ghee. Olejek kamforowy w wyniku podpalenia płonie bardzo silnym i jasnym płomieniem oraz wydziela intensywny, kadzidlany zapach.


Olejek kamforowy naturalnie pozyskuje się z kory cynamonowca kamforowego. By SIXTY via Pixabay CC0.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy