Olejek pichtowy – właściwości i zastosowanie. Jak stosować olejek pichtowy?

Olejek pichtowy produkuje się z młodych igieł i pędów jodły syberyjskiej. By Svklimkin - Own work, CC BY-SA 4.0, By Svklimkin [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons Olejek pichtowy produkuje się z młodych igieł i pędów jodły syberyjskiej. By Svklimkin - Own work, CC BY-SA 4.0, By Svklimkin [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Chcąc na zawołanie poczuć woń znaną z górskich i leśnych przechadzek, musimy mieć pod ręką olejek pichtowy – czysty, ekologiczny produkt o cudownie świeżym aromacie igliwia. Przywodzi on na myśl nieskażone niczym powietrze, koi zmysły, uspokaja i … leczy. Olejek pichtowy jest niezrównany przede wszystkim w terapii chorób i infekcji górnych dróg oddechowych. Poza tym ma pozytywne działanie na skórę. Dzięki swoim właściwościom bakterio- i grzybobójczym wyeliminuje zarówno grzybicę, jak i trądzik.


Jodła imponująca i wrażliwa

Drewno jodłowe ma wiele ciekawych i praktycznych zastosowań, tym bardziej szkoda, że lasów jodłowych jest na świecie coraz mniej. Przyczyną tego stanu są zanieczyszczenia powietrzajodła jest bowiem drzewem wyjątkowo pod tym względem wrażliwym. Innymi słowy – możemy być pewni, że jeśli gdzieś rośnie jodła, to warto zaciągnąć się tamtejszym powietrzem. Paradoksalnie jednak jodły, jako drzewa posiadające zwarty pokrój, często sadzi się w ogrodach, by chroniły od zanieczyszczeń i hałasu. Te drzewa iglaste osiągają ponadto imponujące rozmiary, dzięki czemu dodatkowo zapewniają nam (jak również roślinom ogrodowym) osłonę przed wiatrem. A w gorące letnie dni, wydzielają orzeźwiającą woń, towarzyszącą nam zwykle podczas górskich wycieczek. Ten sam zapach odnajdziemy w buteleczce olejku pichtowego – pozyskiwanego z pędów i igieł jodły.

Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej


Wszystkie gatunki jodły są wyjątkowe, każdy na swój sposób. Jodła kaukaska, sycylijska, syryjska czy nawet jodła pospolita (nazywana zresztą również jodłą polską) – mają ogromne znaczenie dla środowiska, a także dla przemysłu. Jodła nie jest też pozbawiona pewnej istotnej symboliki. W różnych wierzeniach i w różnych, odrębnych kulturach, gałązki jodły lub samo igliwie odstraszało złe moce i wzmacniało domowników, utrzymując wokół nich dobrą aurę.

Do produkcji omawianego tu olejku pichtowego predystynowane są jodła syberyjska oraz balsamiczna. Uzyskuje się go z młodych pędów i igieł tych gatunków. Co istotne, jodły te rosną w miejscach nieskażonych przemysłowo, czystych ekologicznie, i takie też pozostają wytwarzane z nich olejki. Olejek pichtowy produkuje się metodą destylacji młodych pędów i igieł.

Odświeżający i uwalniający zapach olejku pichtowego wiele mówi o jego najważniejszych właściwościach. Po wylaniu z buteleczki kilku kropel od razu powrócimy myślami do leśnych i górskich wędrówek, które mieliśmy okazję odbyć. Aromat olejku pichtowego w pełni odpowiada świeżemu powietrzu wypełnionemu zapachem igliwia. Od razu chce się go wciągnąć do płuc. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że olejek jodłowy ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego – udrożnia go, odświeża i przeciwdziała stanom zapalnym.


Jodła jest wrażliwa na zanieczyszczenia. Z powodzeniem rośnie tylko na nieskażonych obszarach.By Anzhi86 [CC0], from Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Stosujesz aromaterapię?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy