Olejek z oregano – właściwości i działanie. Jak stosować olejek z oregano?

Olejek z oregano odgrywa doniosłą rolę w medycynie naturalnej już od ponad trzech tysięcy lat! Z jego właściwości korzystali m.in. starożytni Grekowie, którym zawdzięczamy nazwę oregano, w dosłownym tłumaczeniu oznaczającą „górską rozkosz”. Słynny Arystoteles polecał kurację olejkiem z oregano przy ukąszeniach węży, zaś Hipokrates leczył nim kaszel i problemy żołądkowe.Butelka olejku oregano, fot. shutterstockButelka olejku oregano, fot. shutterstock
 1. Jak powstaje olejek z oregano?
 2. Skład olejku z oregano
 3. Olejek z oregano - odkażający i antybiotyczny
 4. Inne właściwości zdrowotne olejku z oregano
 5. Sposób użycia olejku z oregano
 6. Olejek z oregano dla każdego?
Poprawna polska nazwa rośliny to lebiodka pospolita – niestety wyparta w ramach popularyzacji kuchni śródziemnomorskiej. Należy ona do rodziny jasnotowatych i choć pochodzi z Półwyspu Apenińskiego, współcześnie rośnie w stanie dzikim także na terytorium naszego kraju. Lebiodka dorasta do 90 cm i późną wiosną zakwita na liliowy kolor. Choć kwiatostany są bardzo aromatyczne, za charakterystyczny zapach i smak oregano odpowiadają gruczoły umieszczone bezpośrednio na liściach.

Oregano obecnie cenione jest głównie jako przyprawa, bardzo popularna w kuchni włoskiej, greckiej oraz francuskiej. Dodaje się ją często do mięsa, warzyw, sosu pomidorowego, zup, a także sałatek. Dawniej lebiodka była jednak rośliną pełną symbolizmu i magicznych mocy. W starożytnym Rzymie pleciono z niej ochronne wianki na głowy nowożeńców, a w średniowiecznej Europie obkładano nią groby, aby zapewnić zmarłym duszom spokój. Oregano było również wykorzystywane jako surowiec do wyrobu perfum, kosmetyków oraz konserwant do żywności.

Jak powstaje olejek z oregano?

Moc olejków eterycznych polega na ich koncentracji. Do produkcji pół litra olejku z oregano wykorzystuje się aż ponad 450 kilogramów liści! Sam proces produkcji polega na gotowaniu świeżego lub suszonego oregano w destylowanej wodzie i zbieranie pary specjalnym systemem rurek, a następnie skraplanie jej pod wpływem obniżenia temperatury. Tak otrzymaną ciecz pozostawia się do odstania, a po pewnym czasie olej samodzielnie oddziela się od frakcji wodnej. Po ostrożnej separacji otrzymuje się gotowy do wykorzystania olejek eteryczny o optymalnym stężeniu.

Skład olejku z oregano

Współczesna nauka zdołała rozłożyć już magiczną moc oregano na czynniki pierwsze. I tak wiemy, że najważniejszymi z punktu widzenia farmakologicznego, składnikami olejku z oregano są karwakrol oraz tymol. Te eteryczne substancje należą do grupy fenoli i łączą się nie tylko z silnym aromatem, ale przede wszystkim właściwościami bakteriobójczymi i przeciwgrzybicznymi. Zdaniem naukowców, karwakrol skutecznie niszczy szerokie spektrum mikroorganizmów, w tym pasożyty ludzkie i roślinne.

Ponadto w olejku z oregano znajdują się niewielkie ilości garbników, flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym oraz kwasu kawowego, kwasu rozmarynowego i kwasu ursolowego. Godna uwagi jest również obecność beta-kariofilenu – związku o silnym działaniu przeciwzapalnym.
Oregano obecnie cenione jest głównie jako przyprawa
 

Olejek z oregano - odkażający i antybiotyczny

Istnieją dziesiątki studiów naukowych dowodzących zaskakujących właściwości olejku z oregano w zakresie zwalczania bakterii. Zdaniem badaczy z Waszyngtonu jest on w stanie pokonać nawet niesławnego gronkowca złocistego, odpornego na działanie większości antybiotyków. Ponadto, udowodniono niszczący wpływ na bakterię pałeczki okrężnicy ( E. coli), odpowiedzialną za ogromną część infekcji układu pokarmowego, a także bakterie związane np. z tyfusem, cholerą, zapaleniem układu moczowego oraz dermatozami.
Nie mniej imponujący jest zakres zwalczania patogenów pochodzenia grzybicznego. Olejkiem z oregano można wyleczyć grzybicę stóp, grzybiczne zakażenia skóry głowy, a nawet systemową kandydozę. Olejek wykazuje także silne działanie przeciwwirusowe, stymulując produkcję białych krwinek i zwiększając odporność organizmu przed takimi infekcjami jak odra, ospa czy przeziębienie. Trudno się dziwić, że od setek lat wykorzystywano go skutecznie do dezynfekcji ran po urazach i operacjach.

Olejek z oregano jest wreszcie także silnym środkiem przeciwpasożytniczym. Podany doustnie może pomóc pozbyć się tasiemca, owsików, a także pierwotniaka Blastocystis hominis, powodującego blastocystozę, czy pełzaka czerwonki. W stosowaniu zewnętrznym jest natomiast potężną bronią w walce z wszami, pchłami, a także uciążliwymi insektami typu komary czy pluskwy domowe.
Diagram przestawiający zastosowanie medyczne olejku z oregano; opracowanie własne

Inne właściwości zdrowotne olejku z oregano

Poza zwalczaniem patogenów i pasożytów odpowiedzialnych za szereg chorób nękających ludzkość, olejek z oregano wykazuje również inne zaskakujące właściwości. Badania naukowe z 2010 r. wykazały na przykład, że jest on silnie przeciwzapalny i potrafi skutecznie gasić reakcje organizmu przebiegające z bólem, zaczerwienieniem i podrażnieniem. Mowa tu np. o stanach zapalnych stawów w przebiegu chorób reumatycznych czy zapaleniu dziąseł.

Poza tym olejek z oregano polecany jest na następujące dolegliwości:
 • Infekcje górnych dróg oddechowych – ekstrakt z oregano pozwala rozpuścić nadmiar flegmy zalegający w oskrzelach i zatokach, a także ułatwia odkaszliwanie wydzieliny.
 • Nieżyt żołądka i jelit – skombinowane działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze w połączeniu z mocą redukowania stanu zapalnego okazuje się niezwykle pomocne przy leczeniu chorób gastrologicznych oraz zespołu nieszczelnego jelita. Olejek z oregano wspomaga również wydzielanie soków żołądkowych i tym samym łagodzi objawy niestrawności.
 • Zaburzenia cyklu miesiączkowego – przyjmowanie olejku z oregano stymuluje krążenie krwi w obrębie miednicy i tym sposobem wpływa na regulację cyklu miesiączkowego. Poleca się go zwłaszcza przy nieregularnych i bolesnych menstruacjach, przy braku miesiączkowania oraz dolegliwościach towarzyszących menopauzie – zwłaszcza zmianom nastroju, uderzeniom gorąca czy obniżonemu libido.
 • Alergie – uśmierzając stany zapalne, olejek z oregano zmniejsza również ogólną nadwrażliwość systemu immunologicznego, znacząco obniżając intensywność reakcji alergicznych. Mówi się wręcz, że przyjmowanie olejku z oregano może zapobiec tak drastycznym objawom alergii jak szok anafilaktyczny.
 • Łuszczyca i egzema - olejek z oregano doskonale łagodzi wysypki różnego pochodzenia i związane z nimi dolegliwości typu ból czy opuchlizna. Dzięki swojej sile przeciwbakteryjnej i przeciwgrzybicznej ogranicza również ryzyko wystąpienia dodatkowej infekcji.
 • Zapalenie ucha – istnieją badania dowodzące, że wkraplanie olejku z oregano do kanału słuchowego jest efektywną formą leczenia zapalenia ucha środkowego.
Poza tym, liczne badania naukowe wskazują również, że olejek z oregano może chronić organizm przed toksycznym działaniem innych leków farmakologicznych. Mowa tu m.in. o metotreksacie, wywołującym szczególnie poważne skutki uboczne. Badacze sugerują również, że aktywne związki obecne w olejku z oregano mają działanie przeciwnowotworowe i pomagają łagodzić przebieg wielu chorób autoimmunologicznych oraz neurodegeneracyjnych.
Masaż - jest jedną z form zewnętrznego wykorzystania olejku z oregano, fot. shutterstock

Sposób użycia olejku z oregano

W przeciwieństwie do wielu innych olejków eterycznych, olejek z oregano może być stosowany wewnętrznie, przy zachowaniu zalecanych dawek. Mając ten fakt na uwadze, warto zaopatrywać się u sprawdzonych producentów oferujących 100% czyste, niefiltrowane olejki o certyfikowanym źródle pochodzenia.

W leczeniu infekcji ogólnoustrojowych typu kandydoza, zapalenie oskrzeli i płuc, infekcje wywołane gronkowcem, a także dla zwalczania pasożytów wewnętrznych olejek z oregano przyjmuje się doustnie w ilości 2-4 kropli podawanych dwa razy dziennie przez okres 10 dni. Po tym czasie należy zawsze zrobić tygodniową przerwę. Krople można łączyć z dowolnym napojem czy łyżką miodu, a nawet dodawać do jedzenia.

Na wysypki, stany zapalne, bóle i zakażenia olejek z oregano stosuje się w formie zewnętrznej, zawsze jednak po uprzednim rozcieńczeniu w oleju bazowym (np. oliwie z oliwek) w stosunku 1:1. Tak przygotowaną mieszankę można wcierać w skórę, paznokcie czy dziąsła, a także, w jeszcze większym rozcieńczeniu, stosować do masażu całego ciała.

Olejek z oregano można również połączyć z wodą w pojemniku ze sprayem – 7-10 kropli na litr płynu - i w tej formie wykorzystywać do odkażania powierzchni w domu czy zwalczania pleśni. Oregano bardzo często łączy się z innymi olejkami eterycznymi dla zwiększenia spektrum działania – aromaterapeuci polecają zwłaszcza kombinację z olejkiem lawendowym, rozmarynowym, rumiankowym, eukaliptusowym oraz olejek z drzewa herbacianego.

Olejek z oregano dla każdego?

Olejek z oregano to substancja o intensywnym działaniu, która może powodować podrażnienia skóry bądź błon śluzowych. Stąd tak ważne jest odpowiednie dawkowanie i rozcieńczanie. Bezwzględnie powinny go natomiast unikać kobiety w ciąży, ze względu na potencjalne działanie hormonalne, oraz ludzie ze stwierdzoną alergią na bazylię, miętę, majeranek czy szałwię. Nie poleca się również stosowanie olejku z oregano u matek karmiących, cukrzyków oraz osób spodziewających się operacji w przeciągu dwóch następnych tygodni.

Poza tym olejek z oregano jest jednak uważany za bezpieczny lek naturalny, którego nieliczne skutki uboczne (podrażnienie żołądka, mdłości) są nieporównywalne z negatywnymi konsekwencjami stosowania antybiotyków i innych leków przeciwzapalnych. Buteleczka olejku powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce i podróżnej walizce!
Agata Pavlinec

Bibliografia

1. https://draxe.com/oregano-oil-benefits-superior-prescription-antibiotics/
2. https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-oregano-essential-oil.html
3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-644/oregano
4. https://articles.mercola.com/herbal-oils/oregano-oil.aspx
5. https://www.healthline.com/health/oregano-oil-side-effects#side-effects-and-risks

Ocena (4.4) Oceń:
Pasaż zakupowy