Olejek z oregano – właściwości i zastosowanie. Jak stosować olejek z oregano?

Oregano jako roślina zielna; źródło: pixabay.com Oregano jako roślina zielna; źródło: pixabay.com

Olejek z oregano odgrywa doniosłą rolę w medycynie naturalnej już od ponad trzech tysięcy lat! Z jego właściwości korzystali m.in. starożytni Grekowie, którym zawdzięczamy nazwę oregano, w dosłownym tłumaczeniu oznaczającą „górską rozkosz”. Słynny Arystoteles polecał kurację olejkiem z oregano przy ukąszeniach węży, zaś Hipokrates leczył nim kaszel i problemy żołądkowe.


Poprawna polska nazwa rośliny to lebiodka pospolita – niestety wyparta w ramach popularyzacji kuchni śródziemnomorskiej. Należy ona do rodziny jasnotowatych i choć pochodzi z Półwyspu Apenińskiego, współcześnie rośnie w stanie dzikim także na terytorium naszego kraju. Lebiodka dorasta do 90 cm i późną wiosną zakwita na liliowy kolor. Choć kwiatostany są bardzo aromatyczne, za charakterystyczny zapach i smak oregano odpowiadają gruczoły umieszczone bezpośrednio na liściach.

Oregano obecnie cenione jest głównie jako przyprawa, bardzo popularna w kuchni włoskiej, greckiej oraz francuskiej. Dodaje się ją często do mięsa, warzyw, sosu pomidorowego, zup, a także sałatek. Dawniej lebiodka była jednak rośliną pełną symbolizmu i magicznych mocy. W starożytnym Rzymie pleciono z niej ochronne wianki na głowy nowożeńców, a w średniowiecznej Europie obkładano nią groby, aby zapewnić zmarłym duszom spokój. Oregano było również wykorzystywane jako surowiec do wyrobu perfum, kosmetyków oraz konserwant do żywności.

Jak powstaje olejek z oregano?


Moc olejków eterycznych polega na ich koncentracji. Do produkcji pół litra olejku z oregano wykorzystuje się aż ponad 450 kilogramów liści! Sam proces produkcji polega na gotowaniu świeżego lub suszonego oregano w destylowanej wodzie i zbieranie pary specjalnym systemem rurek, a następnie skraplanie jej pod wpływem obniżenia temperatury. Tak otrzymaną ciecz pozostawia się do odstania, a po pewnym czasie olej samodzielnie oddziela się od frakcji wodnej. Po ostrożnej separacji otrzymuje się gotowy do wykorzystania olejek eteryczny o optymalnym stężeniu.

Skład olejku z oregano

Współczesna nauka zdołała rozłożyć już magiczną moc oregano na czynniki pierwsze. I tak wiemy, że najważniejszymi z punktu widzenia farmakologicznego, składnikami olejku z oregano są karwakrol oraz tymol. Te eteryczne substancje należą do grupy fenoli i łączą się nie tylko z silnym aromatem, ale przede wszystkim właściwościami bakteriobójczymi i przeciwgrzybicznymi. Zdaniem naukowców, karwakrol skutecznie niszczy szerokie spektrum mikroorganizmów, w tym pasożyty ludzkie i roślinne.

Ponadto w olejku z oregano znajdują się niewielkie ilości garbników, flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym oraz kwasu kawowego, kwasu rozmarynowego i kwasu ursolowego. Godna uwagi jest również obecność beta-kariofilenu – związku o silnym działaniu przeciwzapalnym.


Olejek eteryczny z oregano; źródło: healthline.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy