Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie. Jak stosować olejki eteryczne?

Uważa się, że już 18 tysięcy lat p.n.e prymitywni ludzie korzystali z uzdrowicielskiej mocy roślin. Dopiero w czasach starożytnego Egiptu, ok. 5000 lat temu, zielarze nauczyli się jednak izolować z tkanek roślinnych to co najlepsze – tak powstały właśnie olejki eteryczne. Ta wiedza o kondensacji aktywnych substancji przyrodniczych szybko podbiła starożytne Chiny i Indie, stając się elementem większości systemów medycznych. Zastosowanie olejków eterycznych ma jednak także poparcie we współczesnej nauce.Olejki eteryczne – podstawa aromaterapii; źródło: pixabay.comOlejki eteryczne – podstawa aromaterapii; źródło: pixabay.com

Ojcem nowożytnej aromaterapii jest Francuz René Maurice Gattefossé, który poświęcił swoje życie na badanie leczniczego działania substancji pochodzenia roślinnego. W roku 1937 r. opublikował on słynne dzieło pod tytułem „Aromathérapie”. Wszystko wskazuje na to, że przełomem w jego badaniach był, jak to często bywa, przypadek. Otóż podczas pracy w swym laboratorium Gattefossé spowodował małą eksplozję i mocno sparzył sobie obie ręce. Z desperacji zastosował na spaloną tkankę esencję z lawendy, którą miał akurat przygotowaną, i z zaskoczeniem obserwował tempo regeneracji.

Jak powstają olejki eteryczne?

Odpowiedzią na pytanie, jak wydobyć maksimum mocy ze znanych roślin leczniczych okazała się destylacja. Do dziś większość olejków eterycznych pozyskuje się tą tradycyjną metodą, znaną ludzkości już od tysięcy lat. Proces polega na przepuszczaniu przez tkankę roślinną pary lub pary z wrzątkiem, tak aby uwolnić substancje lotne. Specjalnymi rurami para ta kierowana jest kondensatora, gdzie pod wpływem obniżenia temperatury ulega skropleniu. Otrzymana ciecz składa się z wody oraz tłustej warstwy olejku, naturalnie odkładającej się na wierzchu, który zbiera się za pomocą specjalnego syfonu.

Alternatywną metodą stosowaną zwłaszcza w produkcji olejków z owoców cytrusowych jest ekstrakcja. Na skalę masową jest to proces zmechanizowany, który polega na oddzieleniu skórki owoców, a następnie umieszczeniu jej maszynie, która obraca się intensywnie i jednocześnie dziurawi skórę. Wirówka pozwała łatwo oddzielić tłustą frakcję olejku eterycznego od soku owocowego.


Olejki eteryczne – podstawa aromaterapii; źródło: pixabay.com
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy