Orzech czarny – właściwości, działanie i zastosowanie orzecha czarnego

Owoce orzecha czarnego, fot. pixabay.com Owoce orzecha czarnego, fot. pixabay.com

Pozostający w cieniu orzecha włoskiego czarny orzech nie ma sobie równych w walce z pasożytami. Pozyskiwany z owoców tego ozdobnego drzewa wyciąg, poza zwalczaniem drobnych organizmów żyjących w ciele człowieka, pomaga pozbyć się Candida, a nawet opryszczki. Przygotowywana z orzecha czarnego nalewka – orzechówka - uchodzi za jeden z najsilniejszych naturalnych preparatów, które działają leczniczo w przypadku wielu schorzeń. Jakie jeszcze sekrety kryje w sobie ta pochodząca ze Stanów Zjednoczonych roślina? W jaki sposób należy stosować wyciąg z owoców Juglans nigra?


Orzech czarny (Juglans nigra) jest gatunkiem drzewa liściastego z rodziny orzechowatych, w skład której wchodzi niemal 10 różnych rodzajów orzechów. Roślina ta rośnie dziko na terenie Ameryki Północnej - w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W naszym kraju orzech czarny uprawia się rzadko. Sporadycznie można go spotkać w środowisku naturalnym, a drzewo to uznaje się w Polsce za gatunek lokalnie zadomowiony, czyli kenofit. Mimo że orzech czarny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, w europejskich parkach sadzi się go już od XVII stulecia jako roślinę ozdobną. Pozyskiwane z tego drzewa drewno dawniej było ważnym budulcem ram obrazów, a dzisiaj jest wysoko cenionym surowcem i, z powodu swojej wysokiej jakości oraz walorów estetycznych, osiąga na rynku bardzo wysokie ceny. 

Orzech czarny – cechy charakterystyczne

Orzech czarny może dorastać nawet do 35 metrów wysokości. Jego korona jest szeroka, a zarazem kulista, zaś kora ma barwę szarą. Pędy tej rośliny są pokryte miękkim meszkiem - ich kolor jest brązowy. Liście tego rodzaju orzecha mają zwykle od 30 do 60 cm długości i składają się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu drobniejszych listków. Mają kształt podłużny, jajowaty i są lekko zaokrąglone u nasady. Wydzielają delikatny aromat. Kwiaty męskie orzecha czarnego występują w grubych, stożkowatych kotkach, zaś drobne, zielonkawe kwiaty żeńskie zbierają się na szczytach gałązek. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na czas od maja do czerwca. Owoce orzecha czarnego to pestkowce o kulistym kształcie i średnicy od 3 do 5 cm. Ich skórka jest zielona i wydziela intensywny zapach. Bruzdowata łupina nasiona charakteryzuje się natomiast dużą twardością i ma barwę czarnobrązową. Jądro jest jadalne. Wrzesień i październik to czas, kiedy dojrzałe owoce orzecha spadają na ziemię, wówczas można dokonywać zbiorów.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy