Penicylina antybiotyk - właściwości, działanie i zastosowanie penicyliny

Pędzlak - grzyb, z którego wyizolowano penicylinę, atakuje głównie owoce, tworząc na nich zielonkawą pleśń. By Meditations via Pixabay CC0Pędzlak - grzyb, z którego wyizolowano penicylinę, atakuje głównie owoce, tworząc na nich zielonkawą pleśń. By Medita Pędzlak - grzyb, z którego wyizolowano penicylinę, atakuje głównie owoce, tworząc na nich zielonkawą pleśń. By Meditations via Pixabay CC0

Gdy mowa o bezpiecznych, naturalnych antybiotykach, do głowy przychodzą nam zwykle czosnek lub tajemnicze zioła o właściwościach antybakteryjnych. Tymczasem najskuteczniejszym, a jednocześnie najbezpieczniejszym antybiotykiem naturalnym jest penicylina – substancja, której odkrycie zrewolucjonizowało medycynę oraz oszczędziło wiele ludzkich istnień.


Odkrycie penicyliny – przypadek czy zwyczajna kolej rzeczy?

Penicylina, substancja, która wiele chorób śmiertelnych zdegradowała do uleczalnych stanów zakaźnych, została odkryta w 1928 roku przez szkockiego bakteriologia Alexandra Fleminga. Niespełna 20 lat później, Fleming wraz z Ernstem Chainem oraz Howardem Florey’em otrzymali Nagrodę Nobla za jej wynalezienie. Fleming zwykł jednak z pokorą podkreślać, że to nie on wyposażył medycynę w tak silne narzędzie walki z chorobami, a natura. – „To natura wyprodukowała penicylinę, ja ją tylko odkryłem” – mawiał naukowiec. Do odkrycia penicyliny w rzeczy samej doszło bowiem przypadkiem, kiedy Fleming dostrzegł, że jedna z kolonii bakterii hodowanych w jego laboratorium została zniszczona przez pleśń. W wyniku dalszych prac i po uzyskaniu odpowiednich nakładów finansowych, trzech badaczy wyizolowało odkrytą w ten sposób penicylinę i zajęło się jej produkcją na szerszą skalę. Niedługo potem, penicyliną zainteresowali się Amerykanie, którzy udoskonalili metodę ekstrakcji leku, a zaraz po nich Brytyjczycy opatentowali jego wersję półsyntetyczną.

Pierwsze próby leczenia penicyliną, a także jej udoskonalanie były nierozerwalnie związane z okresem wojennym. Penicylinę wykorzystywano wówczas w szpitalach polowych jako substancję antyseptyczną oraz lek przy ciężkich ranach i złamaniach. Eksperymenty te dały podstawy współczesnej antybiotykoterapii. Dziś rodzajów i grup antybiotyków mamy znacznie więcej. To wynik uodparniania się bakterii na działanie substancji czynnej zawartej w penicylinie. Niemniej, penicyliny stanowią obecnie jedne z najbezpieczniejszych grup antybiotyków. Są również najlepiej tolerowane. Nie dotyczy to jednak osób uczulonych na penicylinę i jej pochodne.


Alexander Fleming, By Calibuon at English Wikibooks [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy