Pieprz cayenne przyprawa – właściwości, działanie i zastosowanie pieprzu cayenne

Pieprz kajeński to proszek o czerwonej lub brązowo-czerwonej barwie; źródło: pixabay.com Pieprz kajeński to proszek o czerwonej lub brązowo-czerwonej barwie; źródło: pixabay.com

Należałoby zacząć od tego, że pieprz cayenne nie jest wcale pieprzem. Wbrew mylącej nazwie, gatunek Capsicum anuum nie ma nic wspólnego z rośliną Piper nigrum, z której pozyskujemy pikantne czarne kuleczki. Winnym całego tego zamieszania jest nie kto inny, jak Krzysztof Kolumb. Wielki żeglarz wyruszył bowiem z Hiszpanii, aby znaleźć drogę do Indii i ułatwić transport czarnego pieprzu do Europy. Dopłynął jednak do Ameryki Środkowej, gdzie zastał jedynie ostre papryczki – surowiec do produkcji pieprzu cayenne.


W języku angielskim do dnia dzisiejszego pokutuje upór Kolumba, aby przywieźć do Hiszpanii pieprz. „Pepper” to słowo, które określa bowiem tak czarny pieprz, jak i różne gatunki papryk – dla rozróżnienia dodaje się tylko epitety. Dla ścisłości trzeba jednak podkreślić, że podczas gdy pieprz czarny, biały, zielony i czerwony pochodzą z indyjskiego pnącza, pieprz cayenne jest zmieloną papryką roczną – gatunkiem typowym dla obszaru obu Ameryk.

Nazwa Cayenne także jest błędna!

Gdyby tych niedomówień językowych nie było wystarczająco, pieprz cayenne nie jest nawet tak naprawdę cayenne! Cayenne to bowiem stolica Gujany Francuskiej i jedna teoria głosi, że Europejczycy po prostu błędnie określili pochodzenie czerwonych papryczek. Druga, bardziej przekonywująca teza, mówi z kolei, że słowo „cayenne” wywodzi się archaicznego brazylijskiego języka, które oznaczało rośliny rodzące paprykowe strąki. Stolicę Gujany Francuskiej nazwano dopiero później - na cześć papryczek właśnie!

Tak czy inaczej, niepodważalny pozostaje fakt, że to Capsicum anuum, czyli papryka roczna, należąca do rodziny psiankowatych, jest gatunkiem produkującym stożkowate płody o ciekawym poziomie pikantności. Do najpopularniejszych odmian należą jalapenos, pimientos oraz właśnie cayenne. Papryki cayenne odznaczają się czerwoną barwą (rzadziej żółtą), wąskim kształtem z zakręconą końcówką i długością od 10 do 25 centymetrów.


Czerwone papryczki cayenne; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy