Polskie galaretki zdrowia

GalaretkiFot. stock.xchng

Być może już wkrótce na półkach sklepowych znajdziemy nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe słodkości.

Na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej opracowano owocowe galaretki w czekoladzie o bardzo korzystnym działaniu.

Zdrowa żywność to najlepszy z możliwych prezent od polskich naukowców. Jak zaznaczają twórcy galaretek, nie są one ani lekiem, ani suplementem diety, ale wysokiej jakości wyrobem spożywczym. Mogą po nie sięgać zarówno dorośli, jak i dzieci. Chcąc osłodzić sobie czas, przy okazji spożyją wartościowe składniki.

- Galaretki są oblane gorzką czekoladą, która zawiera związki o silnym działaniu przeciwutleniającym, chroniące organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami - powiedziała PAP dr Agnieszka Bartoszek z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Politechniki Gdańskiej.

Nadzienie to galaretki na bazie naturalnych soków, otrzymanych z owoców o szczególnie wysokiej zawartości flawonoidów z grupy anocyjanów. Mają one działanie przeciwutleniające, obniżają zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi, poprawiają wzrok, przyspieszają proces regeneracji rodopsyny, występującej w oku.

aronia zebrana pod koniec września z tego samego stanowiska może zawierać nawet dwa razy więcej antocyjanów niż zebrana na początku września
- W galaretkach wykorzystujemy np. sok z aronii i suchodrzewu jadalnego, inaczej jagody kamczackiej. Sok poddawany jest procesowi sterylizacji przy zastosowaniu technologii, która nie powoduje degradacji antocyjanów  - tłumaczy dr Bartoszek.

Zaznacza przy tym, że - jak wynika z badań - aronia zebrana pod koniec września z tego samego stanowiska może zawierać nawet dwa razy więcej antocyjanów niż zebrana na początku września. - Przy wprowadzeniu produktu do regularnej produkcji będzie zatem istotny dobór surowca - dodaje.

W sprzedaży znajduje się obecnie wiele galaretek o różnych smakach i kształtach. Ważne by zdrowa żywność pojawiła się na półkach w jak największym zakresie. Projekt Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Politechniki Gdańskiej ma oprócz walorów smakowych właśnie zalety prozdrowotne. Być może niedługo zobaczymy galaretki "antocyjanowe" na półkach. Ich wdrożeniem do produkcji mają się zająć Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk".
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy