Przetwory z głogu – pierwsza pomoc dla serca

Głóg jednoszyjkowy. By Jerzy Opioła [GFDL or CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons Głóg jednoszyjkowy. By Jerzy Opioła [GFDL or CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

W pamięci starosłowiańskiej głóg został zapamiętany jako roślina magiczna. Dzisiaj większość z nas wie, że to dosyć pospolite, cierniste drzewo lub krzew, które rośnie w lasach, na zboczach i w parkach. Badania naukowe odkrywają przed nami nieco szerzej tajemnice tej cudownej rośliny. Od setek ( a może nawet tysięcy lat) głóg pomagał w leczeniu wszelkich schorzeń serca. Leczył chorobę wieńcową, nadciśnienie, kołatanie serca, częstoskurcz czy też nerwicę serca. Dzisiaj naukowcy potwierdzają wspaniałe właściwości sercowe głogu. Po raz kolejny jesteśmy świadkami cudownej mocy rośliny.


Dzisiaj o głogu możemy powiedzieć nieco więcej. Nie tylko jest „lekarze serc” – jego działanie jest znacznie szersze. Może pomóc osobom cierpiącym na nadczynność tarczycy, wyreguluje również pracę nerek, ma działanie moczopędne. Jeśli chodzi o układ krwionośny, to można również wspomnieć o tym, iż uszczelnia naczynia krwionośne, przeciwdziała miażdżycy, uspokaja i pomaga przy bezsenności. Całkiem dobrze radzi sobie również z cukrzycą. Działanie głogu jest zatem bardzo szerokie. Do przygotowania preparatów opisanych w dalszej części artykułu należy użyć kwiatostanu, liści lub owoców głogu.

Kwiat głogu pozyskuje się na przełomie maja i czerwca i suszy się w zaciemnionym, suchym i przewiewnym miejscu. Można również stosować świeże kwiaty. Suszone kwiaty można łączyć z liśćmi, które zbiera się przed lub w trakcie kwitnienia i suszy podobnie jak kwiaty. Owoce głogu zbiera się natomiast jesienią, kiedy są w pełni dojrzałe. Suszy się je krótko w otwartym piekarniku, rozgrzanym do temperatury 80 stopni. Z tak przygotowanego surowca (lub z surowca świeżego) możemy sporządzić preparaty na dziesiątki różnych sposobów. Poniżej przedstawione są kilka z nich.

Konfitura z owoców głogu

• około 1 kg wydrylowanych owoców głogu
• 500 g cukru trzcinowego nierafinowanego

Owoce należy zalać wodą i gotować około 20 minut, do miękkości. Po tym czasie owoce wyciągamy i rozcieramy bądź blend ujemy. Przekładamy do garnka, zasypujemy cukrem i zagotowujemy. Gorące wkładamy do wyparzonych słoiczków. Odwracamy do góry dnem do wystygnięcia.

Sok z owoców głogu


Wydrylowane owoce przepuścić przez sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową, osłodzić miodem i od razu wypić. Pić 2 – 3 razy dziennie po 150 ml. Sok taki doskonale czyści berki, usuwa piasek i kamienie nerkowe.


Owoce głogu, fot. pixabay.com

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy