Przetworzone jedzenie uzależnia!

fot. dreamstimefot. dreamstime

Czasami mówimy, że „jedzenie nas wciąga”, jak na przykład chipsy czy fistaszki – chcemy więcej i więcej i jemy dotąd aż zobaczymy dno w opakowaniu. Z czego to wynika? Z pazerności, ze „zdrowego” apetytu czy z braku samokontroli?

Czy jedzenie może uzależniać? Zdaniem wielu lekarzy zdecydowanie tak, a przyczyn ciągłego objadania się należy szukać nie w naszym apetycie, lecz w mózgu! Naukowcy sugerują, że biochemia mózgu osób uzależnionych od narkotyków i objadających się jest zaskakująco podobna. Potwierdzają to najnowsze badania opublikowane na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”, które udowadniają, iż wysoko przetworzone produkty spożywcze w naszej diecie sprawiają, że sięgamy po kolejnego gryza, kolejne opakowanie czy kolejny łyk.

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym
dojrzałe banany, arbuz, chipsy, pieczywo francuskie, biały chleb, pszenny chleb, chrupki pszenne, daktyle suszone, frytki, glukoza, fasola szparagowa, kleik ryżowy, kasza jaglana gotowana, maltoza, glukoza, marchewka długo gotowana, mąka kukurydziana, płatki kukurydziane, płatki owsiane błyskawiczne, płatki ryżowe, popcorn, proso, biały ryż, proso, ziemniaki
Naukowcy z Ośrodka Zapobiegania Otyłości w Dziecięcym Szpitalu w Bostonie wykorzystali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, aby obserwować aktywność mózgu 12 mężczyzn cierpiących na nadwagę lub otyłość w cztery godziny po zjedzeniu posiłku. Czas ten jest kluczowy dla zachowań podczas następnego posiłku. Mężczyznom zmierzono także poziom cukru we krwi i poziom odczuwania głodu.

W ramach eksperymentu uczestnicy badania spożywali dwa rodzaje koktajli, które miały identyczny smak i taką samą kaloryczność,a jedyna różnica polegała na tym, że jeden z nich składał się z węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, a drugi – z węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. I co się okazało?

Jedzenie o wysokim indeksie glikemicznym (biały chleb, biała mąka czy biały ryż) pobudza ośrodek łaknienia, a to z kolei skłania nas do sięgania po pokarm częściej, niż jest to potrzebne. Co więcej, tego rodzaju żywność stymuluje obszary nagrody w mózgu, które odgrywają ważną rolę w procesie uzależniania się.

„Poza nagrodą i pragnieniem, ta część mózgu jest również związana z uzależnieniami, co sugeruje, że niektóre pokarmy mogą działać jak narkotyki – powiedział dr David Ludwig, dyrektor Ośrodka Zapobiegania Otyłości w Dziecięcym Szpitalu w Bostonie.

Potwierdzają to wyniki badań naukowców z The Scripps Research Institute, które sugerują, że za uzależnieniem od narkotyków i przymusem przejadania się stoi ten sam mechanizm molekularny. Chodzi o receptory decydujące o rozwoju uzależnień i otyłości – receptory dopaminowe D2. Przy uzależnieniu od kokainy narkotyk blokuje wychwyt nueroprzekaźnika. Wskutek tego receptory są nadmiernie stymulowane, co ostatecznie prowadzi do fizycznych zmian w odpowiedzi mózgu na substancję psychoaktywną. Bardzo podobne zjawisko zachodzi podczas uzależniania się od jedzenia. – czytamy na łamach „Nature Neuroscience”.

Powszechnie wiadomo, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowny i krótkotrwały wzrost poziomu cukru we krwi, co pobudza trzustkę do produkcji większej ilości insuliny. Po zjedzeniu białych bułeczek, czy chipsów poziomu cukru w organizmie gwałtownie spada i pojawia się hipoglikemia.

„Wraz z hipoglikemią stajemy się rozdrażnieni, głodni, brak nam chęci do działania, odczuwamy zaburzenia koncentracji. Aby poprawić sobie nastrój i zwalczyć głód, sięgamy po jedzenie, które szybko poprawi nam samopoczucie, a więc... żywność o wysokim indeksie glikemicznym. W ten sposób powstaje błędne koło. Przez takie wahania w zmianach nastroju najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, co spożywamy, najważniejsze jest, aby szybko poprawić sobie samopoczucie i zabić głód.” – wyjaśnia Izabela Wołodkiewicz, dietetyk w Centrum Diagnostyki Medycznej i Hematologii „BIOS" w Warszawie.
Ekologia.pl


Źródło:
„Uzależnieni od słodyczy” (www.farmacjaija.pl)
„The Research Provides New Clues to Obesity Epidemic” (www.scripps.edu.html)
„Effects of dietary glycemic index on brain regions related to reward and craving in men”  (ajcn.nutrition.org)

Moim zdaniem
Czy jedzenie może uzależniać?
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy