Różeniec górski – właściwości, działanie i zastosowanie różeńca górskiego

różeniec górski - kwiaty żółte Alpsdake CC BY-SA 4.0 (httpscreativecommons.orglicensesby-sa4.0) from Wikimedia Commons różeniec górski - kwiaty żółte Alpsdake CC BY-SA 4.0 (httpscreativecommons.orglicensesby-sa4.0) from Wikimedia Commons

Różeniec gówski  to odporna na ciężkie górskie warunki drobna roślinka o czerwonych, żółtych lub zielonych kwiatach kryje w sobie moc leczniczych właściwości. Jej kłącze pachnie różami i zawiera substancje, które działają przeciwlękowo, antydepresyjnie, a dodatkowo poprawiają sprawność fizyczną i intelektualną. W jaki sposób najlepiej korzystać z zawartych w różeńcu górskim składników prozdrowotnych i dlaczego nie wolno spożywać go po zmroku?


Różeniec górski (Rhodiola rosea L.), zwany złotym lub arktycznym korzeniem, jest gatunkiem rośliny zaliczanym do rodziny gruboszowatych. Roślina ta występuje nie tyko na górzystym okołobiegunowym obszarze Ameryki Północnej, Europy i Azji – można ją spotkać również w polskich Sudetach i Karpatach, zwiedzając lokalne parki narodowe. Różeniec górski, ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i naturoterapiach.

Różeniec górski – lecznicza roślina o różanym kłączu

Różeniec górski to drobna roślinka o grubych, sztywnych liściach i niewielkich kwiatkach o barwie zielonkawej, ciemnożółtej lub karminowej. Mimo że zioło to z różą ma niewiele wspólnego, jego dolna łodyga starta na tarce wydziela różany zapach. Surowcem leczniczym różeńca górskiego jest kłącze i korzenie, ponieważ w tych partiach rośliny znajduje się najwięcej cennych dla naszego zdrowia substancji. Najważniejsze z nich są rosavina i rodiolozyd, które znajdziemy we wszystkich wyciągach z kłącza tej rośliny. Poza nimi w złotym korzeniu obecne są także inne wartościowe związki, takie jak p-tyrosol, flawonoidy, fitosterole, fenolokwasy, katechiny czy proantocyjanidyny.
 
Już pradawni lekarze medycyny wschodniej znali niezwykłe działanie arktycznego korzenia na ludzki organizm, jednak dopiero 100 lat temu udało się naukowo udowodnić, że roślina ta wpływa dodatnio na nasze samopoczucie. Różeniec górski jest obecnie stosowany jako suplement, który zwiększa odporność na stres, a także znacznie poprawia wydolność fizyczną i umysłową. Niektórzy naukowcy są zdania, że roślina ta może zapobiec nawet rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Alzheimera.


sproszkowany korzeń różeńca górskiego - Badagnani CC BY 3.0 (httpscreativecommons.orglicensesby3.0) from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy