Rozmaryn przyprawa - właściwości, działanie i zastosowanie rozmarynu

Rozmaryn zioło. Rozmaryn, fot. stockfreeimages.com

Rozmaryn pojawia się w historii ludzkości w często zaskakujących kontekstach. W średniowieczu przyprawę tą używano do go plecenia wianków ślubnych dla młodych panien, które miały ponoć zapewniać wierność małżeńską. Nieco później rozmaryn wkładano go również do trumien, aby odgonić złe moce i zatrzymać pamięć o zmarłym.


Dawne Francuzki czesały nim włosy, aby uniknąć zawrotów głowy, zaś w Hiszpanii aromatyczne zioło miało osłaniać przed urokiem czarownic. Rozmaryn, a w dosłownym tłumaczeniu „morska rosa”, od początku naszej ery uważany był za roślinę o potężnej mocy, kojarzonej zwykle z pobudzaniem pamięci i ochroną przed czającym się złem. Jego gałązki palone były w prymitywnych szpitalach, aby odświeżyć powietrze, a nawet chronić ludzi przed zarażeniem dżumą. Trudno się dziwić, że w XVII-wiecznym Londynie rozmaryn był droższy niż złoto!

Wiecznie zielony krzew z południa

Rozmaryn to krzew z rodziny jasnotowatych, będący dalekim krewnym tak cenionych ziół jak bazylia, oregano, tymianek czy szałwia. Naturalnie występujący w basenie Morza Śródziemnego, dorasta nawet do 2 metrów, a jego wąskie, podkręcone i szpilkowate listki nie opadają przez zimę. Rozmaryn kwitnie bardzo delikatnym kwieciem w kolorach róży, błękitu, bieli i fioletu, a z jego nektaru powstaje wykwintny, aromatyczny miód, który cieszy się wielką popularnością w południowej Francji oraz Hiszpanii.
Zioło można bez problemów hodować także w Polsce, pamiętając jednak, że rozmaryn nie przeżyje mroźnej zimy. Z tego względu poleca się wysadzanie go do doniczek i przechowywanie w kuchni przez sezon jesienno-zimowy. Od wiosny, gdy nie ma już przymrozków, roślina świetnie radzi sobie w ogródku lub na balkonie, będąc zarazem piękną zieloną ozdobą. Uprawa nie jest trudna nawet dla amatorów ogrodnictwa – rozmaryn nie ma wielkich wymagań co do gleby i potrzebuje zaledwie minimum wilgoci.

Ochrona przeciw wolnym rodnikom

Twarde i lekko gorzkawe liście rozmarynu kryją w sobie zaskakujące bogactwo składników odżywczych. Poza minerałami - cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo oraz witaminy - witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9) i witamina C, to niezwykłe zioło obfituje w unikalne antyoksydanty takie jak kwas karnozowy, doskonale chroniący m.in. przed zwyrodnieniem plamki żółtej w oku. Drugim ważnym antyutleniaczem jest kwas rozmarynowy, który nie tylko wykazuje bardzo silne działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, ale także ogranicza stany zapalne, wzmacnia błony komórkowe oraz redukuje szkodliwy wpływ promieniowania UV na skórę. Naukowcy upatrują w ekstrakcie z rozmarynu lekarstwa na H.pylori – bakterię powodującą wrzody żołądka, a nawet środka prewencyjnego przeciwko wzrostowi guzów nowotworowych!

Antyutleniająca moc rozmarynu znalazła również zastosowanie w kosmetyce – kremy i toniki z ziołowym ekstraktem pomagają zachować gładką, młodzieńczą skórę, jednocześnie zapobiegając problemom takim jak wysypki różnego pochodzenia, podrażnienia oraz pryszcze.


Suszony rozmaryn, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy