Ruszczyk kolczasty – właściwości, działanie i zastosowanie ruszczyka kolczastego

Ruszczyk kolczasty – krzew z owocami; źródło: Wikimedia Commons Ruszczyk kolczasty – krzew z owocami; źródło: Wikimedia Commons

Ruszczyk kolczasty to roślina, którą spotkać można pod różnymi symbolicznymi nazwami. W Polsce ruszczyk kolczasty zwany również myszopłochem, w języku angielskim jest określana mianem żydowskiej jemioły lub miotły rzeźnika. Ponoć przed wiekami sztywne krzewy rzeczywiście były wykorzystywane jako miotełki do czyszczenia jatek, skutecznie usuwając mięsne pozostałości. Współcześnie ruszczyk kolczasty, czyli Ruscus aculeatus, to przede wszystkim jednak ciekawy suplement diety i surowiec farmakologiczny.


Łaciński epitet „aculeatus” oznacza dosłownie kujący i dobrze charakteryzuje niezwykłą strukturę tych zimozielonych euroazjatyckich krzewów. To, co bowiem na pierwszy rzut oka wygląda jak liście, faktycznie jest zaledwie zredukowaną formą łodygi rozrastającej się do boków i zwaną fachowo gałęziakami. Twarde zielone wypustki przy bezpośrednim kontakcie potrafią pokłuć lub przynajmniej podrapać.

Należąca do rodziny szparagowatych roślina pochodzi bezpośrednio z regionu Morza Śródziemnego, ale ze względu na swoją dekoracyjną trwałość stała się cenionym gatunkiem ogrodowym w całej Europie. Kolczaste, wiecznie zielone krzewy osiągają do 1 m wysokości i wiosną pokrywają się drobnymi zielonymi kwiatami. Z żeńskich kwiatów następnie w ciągu lata rozwijają się okrągłe owoce o średnicy nieco ponad 1 cm i pięknej, żywo czerwonej barwie. Są one ulubionym pokarmem ptaków, które następnie roznoszą nasiona ruszczyka kolczastego, pomagając w jego ekspansji. Ale roślina rozmnaża się również poprzez grube, rozgałęzione kłącza i to właśnie one z punktu widzenia zielarstwa są najciekawszą częścią myszopłocha kolczastego.

Uprawa ogrodowa

Ruszczyk kolczasty daje się bez większych problemów uprawiać także w rodzimych warunkach. Roślina bardzo dobrze znosi nawet głębszy cień, ale nie służy jej bezpośrednie nasłonecznienie. Nie ma też większych kaprysów pielęgnacyjnych, dobrze radząc sobie w suchszych i wilgotniejszych warunkach. Szczególnie popularne wśród ogrodników są zdobne odmiany „John Redmond” oraz „Christmas berry” – z obu można zbierać jesienią kłącza, będące cennym składnikiem domowej apteczki.


Ruszczyk kolczasty – krzew z owocami; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy