Rzepik pospolity – właściwości, działanie, zastosowanie rzepiku pospolitego

Napar z rzepiku pospolitego. Fot. pixabay.com Napar z rzepiku pospolitego. Fot. pixabay.com

Wyróżniający się żółtymi kwiatami na letniej łące rzepik pospolity to nieco zapomniane zioło o wielu właściwościach prozdrowotnych. Stanowiące surowiec leczniczy liście i kwiaty rzepiku pospolitego spożywa się w formie naparów, odwarów i nalewek. Mają one delikatny, przyprawowy aromat i wspomagają leczenie takich schorzeń, jak przeziębienie, zapalenie gardła, biegunka czy oparzenia skórne. Rzepik pospolity zasłynął w medycynie ludowej jednak głównie jako „zioło wątrobowe” o właściwościach antyseptycznych i silnie oczyszczających. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie ta niepozorna roślina?


Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria Linne) należy do rodziny różowatych i występuje powszechnie w naszym kraju, choć obecnie nie docenia się jego cennych właściwości leczniczych, a jego ziele niezbyt często jest stosowane w fitoterapii. Rzepik rośnie także w  innych krajach Europy, a nawet za Oceanem. Zazwyczaj występuje w miejscach dobrze nasłonecznionych, a więc - na łąkach i polach. Pozyskiwany z niego surowiec leczniczy – głównie  kwiaty i liście - charakteryzuje delikatny zapach i intensywny, gorzki smak. Liście rzepiku pospolitego są ciemnozielone i głęboko ząbkowane, zaś żółte, drobne kwiaty tworzą groniasty kwiatostan. Łodyga tej rośliny jest długa, lekko czerwonawa, słabo rozgałęziona i pokryta długimi włoskami. Rzepik pospolity osiąga maksymalną wysokość 150 cm, a jego owoce to niełupki.

Rzepik pospolity - ziele wątrobowe

Dawniej rzepik pospolity był regularnie stosowany w medycynie ludowej - głównie na dolegliwości związane z osłabionym funkcjonowaniem wątroby, przez co nazywano go „zielem wątrobowym”. Napar z rzepiku spożywano także przy takich schorzeniach, jak kamica żółciowa czy zaburzenia trawienne. Był również niezawodnym środkiem na biegunkę czy podwyższoną temperaturę ciała. Zioło to, jako że działa łagodząco na błony śluzowe gardła, zalecano także mówcom i śpiewakom w celu utrzymania prawidłowej emisji głosu i ogólnego wzmocnienia górnych dróg oddechowych. Właściwości rzepiku pospolitego nie są obce również Chińskiej Medycynie Tradycyjnej. Wywary z tej rośliny Azjaci od wieków zalecają kobietom cierpiącym z powodu obfitych miesiączek czy pacjentom borykającym się z cukrzycą, schorzeniami płuc, jelit lub pęcherza.

Naukowe dowody na antyoksydacyjne działanie rzepiku pospolitego

Dziś ziele rzepiku pospolitego stanowi nieco zapomniany surowiec leczniczy. Naturoterapeuci wciąż jednak cenią je za działanie ściągające, ochronne, przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwbiegunkowe. Dzięki unikalnemu składowi, roślina ta przeciwdziała cukrzycy i zwalcza wolne rodniki w organizmie. Co więcej, przeprowadzone w latach 80. badania naukowe dowodzą, że produkowane na bazie ziela rzepiku wodno-alkoholowe ekstrakty mają działanie antywirusowe, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne.


Rzepik pospolity w okresie kwitnienia. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy