Senes – właściwości, działanie i zastosowanie senesu

Nieprawidłowa dieta, stresująca praca, nieodpowiedni styl życia – to tylko niektóre czynniki, które odbijają się na naszym zdrowiu i generują powstawanie wielu dolegliwości zdrowotnych. Jedną z nich są uporczywe zaparcia. Senes jest popularnym składnikiem ziołowych herbat odchudzających, dlatego tak wiele osób coraz chętniej sięga po nie sięga. Zioło to jest naturalnym lekiem, który działa przeczyszczająco. Jednak naturalny nie zawsze znaczy bezpieczny. Jak to jest z tym senesem?Napar z sensem ma właściwości przeczyszczające. Fot. pixabay.com Napar z sensem ma właściwości przeczyszczające. Fot. pixabay.com

Senes – co to takiego?

Senes znany jest od tysiąca lat i już wtedy używano go w leczeniu pewnych dolegliwości. Jako środek leczniczy rozpowszechniony i stosowany był już w X wieku przez Arabów. Polecał go także Awicenna, jeden z wielkich i wybitnych średniowiecznych medyków. Z kolei mnisi klasztorni zalecali oczyszczające kuracje z liści senesu, które miały poprawić samopoczucie psychofizyczne oraz zagwarantować dobry sen. Nazwa senes pochodzi od łacińskiej nazwy Cassia senna, czyli inaczej strączyniec. Jego korzenie wywodzą się z Egiptu, Afryki Środkowej, a także Sudanu, Pakistanu, Somalii, Arabii Saudyjskiej i Indii.

Senna alexandrina to krzew z rodzaju Senna Mill. Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są liście i owoce kilku gatunków tego krzewu. Senes to naturalny lek stosowany przy problemach z zaparciami. Istotnym składnikiem liści i strąków są sennozydy, które charakteryzują się silnymi właściwościami przeczyszczającymi. Właśnie to działanie wykorzystują producenci herbatek odchudzających. Tutaj jednak kryje się największe zagrożenie. Stosowanie preparatów z senesu od czasu do czasu przynosi skuteczne efekty, ale za to długotrwałe korzystanie z właściwości tej rośliny może powodować wiele problemów zdrowotnych.

Właściwości senesu

Skuteczność senesu potwierdzono w leczeniu zapalenia gardła oraz zaparć, nawet tych idiopatycznych. Roślina ta charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeczyszczającym, a wszystko to dzięki występowaniu pochodnych antropoidalnych - przede wszystkim sennozydu. Związek ten pod wpływem działania bakterii znajdujących się w jelicie grubym znacząco pobudzają jego perystaltykę. Jest często wykorzystywany do walki z zaburzeniami okrężnicy, szczególnie w przypadku rozrostu czerniaka, czy nabłonka.

Ponadto senes pozytywnie wpływa na kondycję skóry, pobudzając ją do produkcji sebum, a tym samym naturalnego nawilżania. Okazuje się także, że jest środkiem przeciwutleniającym, a wszystko to dzięki obecności związków aktywnych takich jak np. flawonoidy, kumaryny czy garbniki. Skutecznie radzi sobie w przypadku terapii padaczki, jak również bezsenności i stanów lękowych. Ważna jest również jego funkcja zwalczająca zaparcia i wymioty.


Senna alexandrina. By Lalithamba from India [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy