Skrzyp polny – właściwości, działanie i zastosowanie skrzypu polnego

Skrzyp polny – pędy płonne; źródło: Wikimedia Commons Skrzyp polny – pędy płonne; źródło: Wikimedia Commons

W Polsce występuje powszechnie 10 gatunków skrzypów – skrzyp polny, choć nie najpowszechniejszy, jest jednak najbardziej znany ze względu na swoje właściwości lecznicze oraz… uporczywość. Przez ogrodników skrzyp polny traktowany bowiem często jako pospolity chwast ogrodowy, ma niesamowitą zdolność do rozrastania się nawet w niesprzyjających warunkach. Ale może zamiast zwalczać, lepiej zacząć zbierać skrzyp polny?


Skrzyp polny uważany jest za najstarszą roślinę naczyniową występującą dziś na Ziemi. Początki tego rodzaju botanicznego szacuje się na okres trzeciorzędu, rozciągający się od 1,8 do 65 milionów lat temu. To prehistoryczne dziedzictwo pozostawiło na skrzypie polnym (Equisetum arvense) wyraźne znamię – stąd też dość prymitywna struktura składająca się z wiotkich, rozgałęzionych pędów o niewidocznych prawie liściach. Dla laika wyglądające jak miniaturowe drzewka iglaste, te zielone pędy zwane są płonnymi i pojawiają się dopiero pod koniec wiosny. Wcześniej jednak w lasach, na łąkach i polach można dostrzec pędy zarodnionośne, przypominające budową kłos trawy, ale odznaczające się mięsistą tkanką o brunatnym kolorze. To w nich znajdują się zarodniki skrzypu, choć tak naprawdę roślina rozmnaża się głównie przez kłącza oraz wegetatywnie.

Skrzyp polny – jak go odróżnić?

Niestety, pośród gatunków występujących powszechnie w Polsce znajdują się również rośliny toksyczne, które nie powinny być spożywane przez zwierzęta ani ludzi. Najgroźniejszy pod tym względem jest skrzyp błotny (Equisetum palustre), którego pędy zawierają spore ilości alkaloidów mogących powodować zaburzenia gastryczne oraz awitaminozę. Skrzyp błotny ma jednak inną budowę niż skrzyp polny, a jego pędy płonne i zarodnionośne tworzą jedną strukturę.

Cechy rozpoznawcze skrzypu polnego to wysokość nieprzekraczająca 40 cm, regularne wielokierunkowe rozgałęzienia, których zwykle jest koło 8-10 oraz brak jakichkolwiek „szyszek” czy „kłosów” na zielonych pędach płonnych.


Skrzyp polny – pędy zarodnionośne; źródło: freenatureimages.eu / Piet Zomerdijk
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy