Soda oczyszczona – właściwości, działanie i zastosowanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest tania, skuteczna i uniwersalna. Co chwilę przewija się w poradnikach dla gospodyń i ekologicznych rodziców. Soda oczyszczona pozwala zaoszczędzić pieniądze niepotrzebnie wydawane na chemiczne środki czystości. Jest też sprawdzonym remedium na wiele dolegliwości, a swoje miejsce znalazła i w kosmetyce. Właściwości i zastosowania sody oczyszczonej wykraczają daleko poza udane wypieki.



Soda oczyszczona to jeden z najpopularniejszych produktów kuchennych. By evitaochel via Pixabay CC0.Soda oczyszczona to jeden z najpopularniejszych produktów kuchennych. By evitaochel via Pixabay CC0.
  1. Soda oczyszczona w praktyce
  2. Soda oczyszczona od kuchni
  3. Ocet i soda oczyszczona = wybuchowa para
  4. Soda oczyszczona wspomaga zdrowie i samopoczucie
  5. Soda oczyszczona skutecznym lekiem na raka?
  6. Czy soda oczyszczona na pewno jest ekologiczna?
  7. Soda oczyszczona i uroda

Soda oczyszczona w praktyce

Soda oczyszczona to w języku chemii wodorowęglan sodunieorganiczny związek chemiczny, w praktyce forma soli, występująca naturalnie w przyrodzie oraz w ludzkim organizmie. Ma charakter zasadowy. Znamy ją także pod nazwą dikarbonat lub soda do pieczenia, ponieważ jako produkt jest używana głównie w piekarnictwie. Sodę oczyszczoną pozyskuje się poprzez wydobycie sody śnieżnej lub innych minerałów rodzimych. Odkłada się ona w osadach wód słodkich i gruntowych. Wodorowęglan sodu występuje w naturze pod postacią kryształków. Soda oczyszczona, którą większość z nas ma w swoich kuchennych szafkach jest przetworzona do białego proszku, który z łatwością łączy się z innymi substancjami, czy to podczas pieczenia i gotowania, czy też sprzątania. Do tych celów bowiem najczęściej wykorzystujemy sodę oczyszczoną.

Soda oczyszczona od kuchni

Nie sposób wymienić wszystkie zastosowania sody oczyszczonej. Jest ich tak dużo, że środek ten powinien znajdować się w każdym domu. Jego uniwersalność sprawia, że może zastąpić wiele nie tylko zbędnych, ale i toksycznych środków czystości. Soda oczyszczona w formie pasty pomoże wyczyścić fugi i brudny zlew, a nawet pozbyć się zaschniętego tłuszczu z kuchenki i piekarnika. Poradzi sobie również z osadem po kawie czy herbacie na kubkach, a zagotowana z kwaskiem cytrynowym odświeży wnętrze czajnika. Sodę oczyszczoną można dodawać do zmywarek lub po prostu do wody, w której wspomoże mycie naczyń. Soda jest cudownym pochłaniaczem zapachów. Kilka łyżek sody oczyszczonej umieszczonych w lodówce zlikwiduje nieprzyjemną mieszankę zapachową. To samo stanie się, gdy sodę oczyszczoną wysypiemy na dywan, deskę do krojenia czy dłonie. Sodą oczyszczoną możemy też czyścić muszlę klozetową i elementy ze stali nierdzewnej.

Wodorowęglan sodu to również sprzymierzeniec w kuchni. Poza wspomaganiem wypieków, soda oczyszczona zapobiegnie zwarzeniu gotującego się mleka, zmiękczy twarde mięso, złagodzi zbyt kwaśmy smak potraw, wyczyści warzywa i owoce, a także sprawi, że omlety i naleśniki będą bardziej puszyste.


Wodorowęglany neutralizują odczyn kwaśny i pomagają utrzymać właściwe, zrównoważone pH.

Ocet i soda oczyszczona = wybuchowa para

W niemal wszystkich recepturach na domowe środki czystości pojawia się albo soda oczyszczona, albo ocet. Owo „albo – albo” jest bardzo istotne, ponieważ soda oczyszczona i ocet nie powinny pojawiać się w nich razem. Soda oczyszczona bardzo gwałtowanie reaguje z octem, który ma naturę na wskroś kwasową. Jeśli próbowaliśmy kiedykolwiek połączyć sodę z octem, na pewno wiemy, że taka mieszanka intensywnie pieni się, a wręcz bulgocze. To dlatego, że ma charakter żrący i może podrażnić nie tylko czyszczone przez nas powierzchnie, ale przede wszystkich naszą skórę czy błony śluzowe. Delikatniejszy efekt tego typu uzyskamy po połączeniu sody oczyszczone z sokiem z cytryny. Mieszaniny sody oczyszczonej z octem można za to używać do udrożniania rur.
Soda jest składnikiem proszku do pieczenia i sama wspomaga wypieki Jonathan Pielmayer
Sprzątanie z sodą jest tanie i ekologiczne. Soda pomaga zmyć toksyczne substancje z warzyw i owoców. Manki Kim

Soda oczyszczona wspomaga zdrowie i samopoczucie

Wodorowęglan sodu to substancja występująca w pewnych ilościach również w ludzkim organizmie. Ma za zadanie utrzymywać odpowiednie środowisko pH tam, gdzie jest najwięcej kwasów, czyli w żołądku, zapobiegając powstawaniu wrzodów. Niewielkie ilości wodorowęglanu sodu obecne są także w ślinie oraz w krwiobiegu, gdzie również kształtują równowagę kwasowo-zasadową.

Soda oczyszczona w umiarkowanych ilościach jest bezpieczna jako środek użytku wewnętrznego. Przy pomocy już niewielkiej dawki sody oczyszczonej można pomóc sobie w wielu codziennych dolegliwościach. Jedną z najbardziej uciążliwych, w eliminacji których soda okaże się przydatna, jest zgaga. Wypicie pół łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w letniej wodzie przyniesie szybką ulgę w nadkwasocie, a spożywanie tej mieszanki przez kilka kolejnych dni po dwa razy dziennie trwale złagodzi objawy zgagi.

Niewielkie ilości roztworu wody z sodą oczyszczoną zaleca się wypijać dwa razy z ciągu dnia także w celu odkwaszenia i oczyszczenia organizmu z toksyn. Soda oczyszczona z wodą to ponadto najtańsza i najprostsza płukanka do ust, która nie tylko neutralizuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, ale też czyści zęby z osadów i kamienia. Z kolei płukanie gardła oraz inhalacje sodą łagodzą objawy infekcji górnych dróg oddechowych – obkurczają śluzówkę, odświeżają i udrożniają, ułatwiając oddychanie. Kąpiele w wannie z dodatkiem spody (pół szklanki) zmiękczają skórę, pomagają uśmierzyć świąd w chorobach skórnych i odkażają.

Wskazówka:     
  • mięso natrzyj równomiernie sodą i wstaw do lodówki na kilka godzin.       
  • do dwóch litrów wody dodaj 2 łyżeczki sody i opłucz warzywa oraz owoce. Następnie umyj je pod bieżącą wodą.      


Soda oczyszczona rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ, a także płynność krwi. Intensyfikuje również uwalnianie tlenu z hemoglobiny, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony. Wewnętrzne użycie sody pozwala również oczyścić narządy z toksyn. Wodorowęglan sodu ma działanie grzybobójcze i bakteriostatyczne.

Soda oczyszczona skutecznym lekiem na raka?

Specjaliści z dziedziny medycyny naturalnej i alternatywnej przekonują, że soda oczyszczona to najtańszy, a jednocześnie niezwykle skuteczny lek na raka. Informacje o leczniczym i cudotwórczym działaniu wodorowęglanu sodu przedstawiają pod szyldami prawdy kamuflowanej przez koncerny farmaceutyczne. Ich zdaniem soda oczyszczona dociera do komórek rakowych i niszczy je, ponieważ często w ich wnętrzu pojawia się zakwaszenie, które zasadowy wodorowęglan sodu z łatwością neutralizuje. W rezultacie komórki zdrowieją. Poleca się zatem sodę oczyszczoną przyjmować regularnie w połączeniu z cukrem, czy to pod postacią syropu czy też wodnego roztworu. Propagatorzy tej metody leczenia raka zdają się jednak nie brać pod uwagę, że zanim soda dotrze do jakichkolwiek komórek, najpierw trafia do żołądka, gdzie miesza się z kwasem. Nie ma też podstaw, aby sądzić, że cząsteczki sody w inteligentny sposób dotrą akurat do komórek zmienionych nowotworowo.

Suplementacja wodorowęglanu sodu może natomiast wspomóc terapię przewlekłej choroby nerek. Spowalnia ona jej postępowanie dzięki swojemu zasadowemu charakterowi. Co więcej, badania nie wykazały, aby regularne przyjmowanie wodorowęglanu sodu miało przynieść efekty uboczne. Substancja ta inaczej niż NaCl wpływa na ciśnienie tętnicze krwi. Rodzaj anionu przyjmowanego tutaj wraz z sodem decyduje o odmiennym rozmieszczeniu sodu w przestrzeni wewnątrz- i zewnątrzkomórkowej. Innymi słowy, spożywanie sody oczyszczonej w celach zdrowotnych czy nawet leczniczych nie powoduje wzrostu ciśnienia tętniczego. Mogą stosować ją nawet nadciśnieniowcy, o ile na co dzień utrzymują właściwą dietę niskosodową.
Soda oczyszczona z łatwością chłonie zapachy z lodówki, dywanu czy naczyń. Caroline Attwood

Soda zawsze pod ręką
      
Soda oczyszczona na użądlenia i swędzenie: łyżkę sody rozpuść w pół szklanki wody lub wykonaj pastę i nałóż na bąble po ukąszeniach komarów, a także w miejsce gdzie użądliła pszczoła.  
   
Soda wybieli zęby?
     
Pasta z sody oczyszczonej pomoże odświeżyć uśmiech i zlikwiduje osad z kawy czy herbaty, nie powinno się jej jednak stosować często, ani jako środka wybielającego, ponieważ ściera szkliwo.      

Czy soda oczyszczona na pewno jest ekologiczna?

Soda oczyszczona uchodzi za jeden z najbardziej ekologicznych produktów. Jest w tym wiele prawdy, ale nie cała. Z punktu widzenia pojedynczego konsumenta, soda rzeczywiście jest eko. Pozwala w domowych warunkach stworzyć nietoksyczne preparaty czyszczące, piorące i odkażające.

Dyskusyjny pozostaje natomiast proces wytwarzania sody oczyszczonej. Pozyskuje się ją na dwa sposoby. Pierwszy wymaga dostępu do złóż sody śnieżnej, tzw. trony, minerału który po wydobyciu przerabia się na węglan sodu, a następnie łączy w reakcji z dwutlenkiem węgla. Niestety złoża trony nie występują w Europie, dlatego zostaje nam syntetyczna forma wytwarzania sody z rodzimych minerałów (metoda Solvaya), polegająca na rafinacji węglanu sodowego do wodorowęglanu sodu z użyciem amoniaku. W wyniku tego procesu powstają odpady i osady, które są częściowo wpuszczane w glebę, co prowadzi z kolei do powstawania tzw. białych mórz, czyli wód silnie zasolonych i zanieczyszczonych.

Soda oczyszczona i uroda

Na koniec kilka słów o zastosowaniu sody oczyszczonej w przemyśle kosmetycznym, a raczej w domowym spa. Soda oczyszczona może być bazą do peelingu całego ciała lub pasty do mycia twarzy. Nada się w szczególności do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Pomoże również na odciski i modzele, jeśli wykorzystamy ją w kąpieli stóp.

Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu, związek wytwarzany z minerałów występujących w przyrodzie. Jest substancją naturalną o delikatnie żrących właściwościach. Ma uniwersalne zastosowania w kulinariach, gospodarstwie domowym i w leczeniu drobnych dolegliwości.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

  1. M. Sircus; “Soda: lecznicze właściwości”; wyd. Vital, Białystok 2016; 2019-05-23
  2. A. Thacker, James Direct Inc.; “The Magic of Baking Soda”; Ohio 2010; 2019-05-23
  3. A. Rydzewska-Rosołowska, M. Myśliwec; “Wpływ codziennej doustnej suplementacji wodorowęglanu sodu na obniżanie się GFR we wczesnej nefropatii nadciśnieniowej”; Medycyna pod dyplomie, vol. 20 nr 5, 2011. ; 2019-05-23
  4. Ryan Raman, MS, RD; “23 Benefits and Uses for Baking Soda”; data dostępu: 2019-05-23
  5. Tamim Alnuweiri; “5 health benefiting reasons you could use a spoonful of baking soda”; data dostępu: 2019-05-23
Ocena (3.6) Oceń: